Frank CFP – nowe monety obiegowe

Instytut Emisji Terytoriów Zamorskich Francji (Institut d’Émission d’Outre-Mer; IEOM) poinformował o rozpoczęciu modernizacji monet franka CFP

frank CFP – franc Pacifique
– skrót waluty: F
– kod ISO 4217: XPF
– podjednostka – 1/100: centym

Frank CFP (Colonies Françaises du Pacifique – Francuskie Kolonie na Pacyfiku), nazywany także frankiem pacyficznym, jest walutą emitowaną przez władze francuskie i używaną na Nowej Kaledonii, Polinezji Francuskiej oraz na Wallis i Futuna – terytoriach zależnych Francji.
Kurs waluty do euro jest stały: 1 XPF = 0,00838 EUR (= 0,037 PLN na dzień 12.12.2020 r.)

Na dzień dzisiejszy, w obiegu są dwa zestawy monet. Jeden zestaw emitowany jest dla Polinezji Francuskiej, drugi dla Nowej Kaledonii oraz Wallis i Futuny. Oba składają się z monet o nominale: 1, 2, 5, 20, 50 i 100 franków CFP. Monety mają wspólnej awersy i odmienne rewersy (podobnie jak monety waluty euro).

W opublikowanych materiałach została pokazana jedna moneta. Trudno stwierdzić czy będą one wspólne dla wszystkich trzech terytoriów czy zróżnicowane, jak miało to miejsce do tej pory. Bez względu na powyższe, wszystkie monety i banknoty franka CFP są honorowane na terenie wszystkich trzech terytoriów – sytuacja podobna jak w przypadku waluty euro.

Modernizacja waluty rozpoczęła się w 2014 r., od emisji nowej serii banknotów obiegowych (wizerunki). Nowe monety będą wchodzić do obiegu od września 2021 r., zaczynając od nowego nominału – 200 franków CFP. Główne powody modernizacji i wprowadzenia nowego nominału to: obniżenie wagi (oszczędność metali i wygoda użytkowania), zmniejszenie ilość monet potrzebnych do transakcji (wygoda użytkowania), nowe wzornictwo (estetyka)

Folder informacyjny

Źródło: IEOM