Egipt – nowy banknot obiegowy

Bank Centralny Egiptu (البنك المركزي المصري) zapowiedział emisję nowego banknotu obiegowego o nominale 10 funtów egipskich w czerwcu 2021 r. Nowy banknot ma być wydrukowany, po raz pierwszy w historii waluty Egiptu, na podłożu polimerowym.

Plan emisji nowych banknotów polimerowych (o nominale 10 i 20 funtów egipskich) pojawił się już w 2018 r. i pierwotnie miały trafić do odbiegu do 2020 r.

Zapowiedziana emisja zbiega się z uruchomieniem nowej drukarni, w Nowej Stolicy Administracyjnej (strona domowa projektu). Nowa drukarnia ma być największą w kraju, posiadać cztery linie produkcyjne i być w stanie drukować na każdym podłożu.

Jako ciekawostkę, należy wspomnieć, że niszczenie banknotów w Egipcie zostało uznane za nielegalne, według ustawy zatwierdzonej przez egipski parlament w 2020 r. Prawodawstwo nie opisuje jednak rodzaju kary, jaka miałby by grozić za ten czym. Władze apelują do obywateli, by nie niszczyli banknotów, ponieważ generuje to ogromne koszty związane z dodrukiem i wymianą uszkodzonych banknotów.

Podłoże polimerowe ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne mają częściowo zredukować koszty wymiany i dodruku oraz emisji i obsługi nowych banknotów.

Na chwilę obecną nie zostały przedstawione ani wizerunki nowych banknotów, ani specyfikacja techniczna.

Źródło: Ahram online