Lesotho – nowe banknoty obiegowe

21 grudnia 2021 r, Centralny Bank Lesotho (Central Bank of Lesotho; Banka e Kholo ea Lesotho, CBL) poinformował o planach emisji nowych banknotów obiegowych.

Podczas grudniowej prezentacji pokazano nominały 50, 100 i 200 maloti, które miały zostać wyemitowane 23 grudnia 2021 r. Ostatecznie do obiegu została wprowadzona cała seria: 10, 20, 50, 100 i 200 maloti.

Banknoty nowej serii (2021) są zmodernizowaną wersją banknotów będących obecnie w obiegu (seria 2010). Banknoty zyskały nowocześniejsze zabezpieczenia, powłoki antywirusowe i antybakteryjne (SICPAPROTECT). oraz wzbogacone o elementy identyfikacyjne dla osób niedowidzących i niewidomych. Zastosowanie elementów identyfikacyjnych wymusiły zmianę wymiarów banknotów niektórych nominałów. W przypadku banknotu o nominale 200 maloti zrezygnowano z podłoża hybrydowego. Powłoka polimerowa ulegała szybkiemu zużyciu, skracając żywotność banknotu.

loti – loti
Symbol, skrót waluty: L lub M
Kod ISO 4217: LSL
Podjednostka – 1/100: sente

Nazwa waluty w licznie pojedynczej brzmi loti (L), w liczbie mnogiej maloti (M). Również nazwa podjednostki przybiera dwie formy: sente (cent) w liczbie pojedynczej i lisente w liczbie mnogiej. Królestwo Lesotho wraz Południową Afryką, Namibią i Eswatini, należy do Wspólnego Obszaru Monetarnego – Common Monetary Area (CMA), powiązanego z Południowoafrykańską Unią Celną – SACU. W państwach tych, obok narodowych walut, prawnym środkiem płatniczym jest rand (ZAR). Waluty są powiązane at par (1:1) i można ich używać na terenie unii.

Seria: 2021
Nominał: 10 maloti
Wymiary: 130 x 68 mm
Podłoże: bawełniane (papierowe)
Dominujący kolor: czerwienie, fiolety
Druk: De La Rue
Data wejścia do obiegu: 23 grudnia 2021 r.

Przednia strona: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych – jedna gruba kreska po obu krótszych krawędziach; Seria i numer powtórzona dwukrotnie. Po lewej w pionie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czerwonym. Po prawej na dole w poziomie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czarnym; Nazwa banku centralnego; Nota prawna; Podpis; Herb Królestwa Lesotho z datą: 2021; Kapelusz ludu Basothomokorotlo, będący jednym z symboli narodowych, z nominałem: 10. Element wykonany farbą zmienną optycznie (OVI); Nominał liczbowy; Element recto-verso w kształcie kapelusza mokorotlo; Nominał liczbowy z nawą waluty; Znak wodny – Moshoeshoe I w kapeluszu, kapelusz mokorotlo, kamień węgielny, nominał; Kompozycja główna – na tle różnokolorowych ornamentów portrety trzech króli: po lewej Moshoeshoe II, centralnie Letsie III, obecny władca, po prawej Moshoeshoe I.

Tylna strona: Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie; Pasek zabezpieczający, demetalizowany z akronimem banku: CBL i nominałem: 10; Element recto-verso; Nominał słowny w języku sotho: Maloti a Leshome; Kompozycja główna – na ornamentowym, różnokolorowym tle, górski krajobraz oraz kwiaty kosmos z rodziny astrowatych (Cosmos Cav.).

Seria: 2021
Nominał: 20 maloti
Wymiary: 135 x 68 mm
Podłoże: bawełniane (papierowe)
Dominujący kolor: błękity, fiolety
Druk: De La Rue
Data wejścia do obiegu: 23 grudnia 2021 r.

Przednia strona: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych – dwie grube kreski po obu krótszych krawędziach; Seria i numer powtórzona dwukrotnie. Po lewej w pionie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czerwonym. Po prawej na dole w poziomie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czarnym; Nazwa banku centralnego; Nota prawna; Podpis; Herb Królestwa Lesotho z datą: 2021; Kapelusz ludu Basothomokorotlo, będący jednym z symboli narodowych, z nominałem: 20. Element wykonany farbą zmienną optycznie (OVI); Nominał liczbowy; Element recto-verso w kształcie kapelusza mokorotlo; Nominał liczbowy z nawą waluty; Znak wodny – Moshoeshoe I w kapeluszu, kapelusz mokorotlo, kamień węgielny, nominał; Kompozycja główna – na tle różnokolorowych ornamentów portrety trzech króli: po lewej Moshoeshoe II, centralnie Letsie III (obecny władca), po prawej Moshoeshoe I.

Tylna strona: Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie; Pasek zabezpieczający, demetalizowany z akronimem banku: CBL i nominałem: 20; Element recto-verso; Nominał słowny w języku sotho: Maloti a Mashome a Mabeli; Kompozycja główna – na ornamentowym, różnokolorowym tle, widok wioski i tradycyjnych domów mokhoro – chata Bosotho.

Seria: 2021
Nominał: 50 maloti
Wymiary: 144 x 69 mm
Podłoże: bawełniane (papierowe)
Dominujący kolor: fiolety, błękity
Druk: De La Rue
Data wejścia do obiegu: 23 grudnia 2021 r.

Przednia strona: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych – trzy grube kreski po obu krótszych krawędziach; Seria i numer powtórzona dwukrotnie. Po lewej w pionie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czerwonym. Po prawej na dole w poziomie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czarnym; Nazwa banku centralnego; Nota prawna; Podpis; Herb Królestwa Lesotho z datą: 2021; Kapelusz ludu Basothomokorotlo, będący jednym z symboli narodowych, z nominałem: 50. Element wykonany farbą zmienną optycznie (OVI); Nominał liczbowy; Element recto-verso w kształcie kapelusza mokorotlo; Nominał liczbowy z nawą waluty; Znak wodny – Moshoeshoe I w kapeluszu, kapelusz mokorotlo, kamień węgielny, nominał; Kompozycja główna – na tle różnokolorowych ornamentów portrety trzech króli: po lewej Moshoeshoe II, centralnie Letsie III (obecny władca), po prawej Moshoeshoe I.

Tylna strona: Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie; Pasek zabezpieczający, demetalizowany z akronimem banku: CBL i nominałem: 50; Element recto-verso; Nominał słowny w języku sotho: Maloti a Mashome a Mahlano; Kompozycja główna – na ornamentowym, różnokolorowym tle, krajobraz z mężczyznami w tradycyjnych strojach na koniach.

Seria: 2021
Nominał: 100 maloti
Wymiary: 150 x 69 mm
Podłoże: bawełniane (papierowe)
Dominujący kolor: zielenie, brązy
Druk: De La Rue
Data wejścia do obiegu: 23 grudnia 2021 r.

Przednia strona: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych – cztery grube kreski po obu krótszych krawędziach; Seria i numer powtórzona dwukrotnie. Po lewej w pionie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czerwonym. Po prawej na dole w poziomie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czarnym; Nazwa banku centralnego; Nota prawna; Podpis; Herb Królestwa Lesotho z datą: 2021; Kapelusz ludu Basothomokorotlo, będący jednym z symboli narodowych, z nominałem: 100. Element wykonany farbą zmienną optycznie (OVI); Nominał liczbowy; Element recto-verso w kształcie kapelusza mokorotlo; Nominał liczbowy z nawą waluty; Znak wodny – Moshoeshoe I w kapeluszu, kapelusz mokorotlo, kamień węgielny, nominał; Kompozycja główna – na tle różnokolorowych ornamentów portrety trzech króli: po lewej Moshoeshoe II, centralnie Letsie III (obecny władca), po prawej Moshoeshoe I.

Tylna strona: Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie; Pasek zabezpieczający, demetalizowany z akronimem banku: CBL i nominałem: 100; Element recto-verso; Nominał słowny w języku sotho: Maloti a Lekholo; Kompozycja główna – na ornamentowym, różnokolorowym tle, krajobraz ze stadem zwierząt pilnowanym przez pasterza w tradycyjnym stroju ludowym.

Seria: 2021
Nominał: 200 maloti
Wymiary: 159 x 68 mm
Podłoże: bawełniane (papierowe)
Dominujący kolor: ciemny pomarańcz
Druk: De La Rue
Data wejścia do obiegu: 23 grudnia 2021 r.

Przednia strona: Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych – dwie grube kreski po obu krótszych krawędziach, na górze i dole; Seria i numer powtórzona dwukrotnie. Po lewej w pionie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czerwonym. Po prawej na dole w poziomie o zmiennej wielkości fontu w kolorze czarnym; Nazwa banku centralnego; Nota prawna; Podpis; Herb Królestwa Lesotho z datą: 2021; Kapelusz ludu Basothomokorotlo, będący jednym z symboli narodowych, z nominałem: 200. Element wykonany farbą zmienną optycznie (OVI); Nominał liczbowy; Element recto-verso w kształcie kapelusza mokorotlo; Nominał liczbowy z nawą waluty; Znak wodny – Moshoeshoe I w kapeluszu, kapelusz mokorotlo, kamień węgielny, nominał; Kompozycja główna – na tle różnokolorowych ornamentów portrety trzech króli: po lewej Moshoeshoe II, centralnie Letsie III (obecny władca), po prawej Moshoeshoe I; Pomiędzy portretami a dolną serią i numerem, po lewej stronie, opalizujący nadruk z nominałem.

Tylna strona: Nominał liczbowy powtórzony dwukrotnie; Pasek zabezpieczający, demetalizowany z akronimem banku: CBL i nominałem: 200; Element recto-verso; Nominał słowny w języku sotho: Maloti a Makholo a Mabeli; Kompozycja główna – na ornamentowym, różnokolorowym tle, człowiek na koniu.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: opracowanie własne. Wizerunki ze strony Bank Note Museum