Japonia – Ukraina – walory filatelistyczne

W dniach 3-5 listopada 2023 r. w Tokio odbyła się 58. Japońska Wystawa Filatelistyczna JAPEX2023 „Pokojowe dni z filatelistyką”. W ramach wydarzenia, organizowanego przez Japońskie Stowarzyszenie Filatelistów, przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Japonii i Poczty Ukraińskiej (Укрпошта), obyła się specjalna wystawa „Znaczki Ukrainy”.

Wpisy nawiązujące do emisji solidarności z Ukrainą

Z tej okazji Poczta Ukraińska przygotowała trzy okolicznościowe datowniki „ukraińskie stroje ludowe”, jeden na każdy dzień imprezy. Na datownikach przedstawiono Ukraińców w strojach ludowych, nazwę wystawy, logo Poczty Ukraińskiej oraz datę. Na stoisku można było kupić ukraińskie znaczki i poprosić o ostemplowanie

Poczta Japońska (日本郵政公社) wydała kopertę, dwie karty pocztowe oraz dwa okolicznościowe znaczki i datowniki, z których jedne poświęcone są Ukrainie. Na znaczku, na niebieskim tle gołąb pocztowy dostarcza wiadomość do miejsca przeznaczenia. Skrzydła gołębia ozdobione są tradycyjnymi ukraińskimi ornamentami, na ciele znajduje się napis Ukraina. Nominał znaczka to 63 jeny (ok. 1,75 złotych)

Wizerunki znaczków, kart, koperty
Wizerunki stempli japońskich
Wizerunki stempli ukraińskich i innych krajów

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: JAPEX2023, Укрпошта, Українські поштові марки на Всеяпонській