Estonia – projekt monety kolekcjonerskiej

27 czerwca 2023 r. Bank Estonii (Eesti Pank) przedstawił projekt monety kolekcjonerskiej nowej serii, która zostanie wyemitowana w 2025 r.

euroевро, ευρώ, euró, eiro, euras, ewro, еуро, evro
Symbol, skrót waluty: €
Kod ISO 4217: EUR
Podjednostka – 1/100: eurocent lub cent

Plan emisji na 2025 rok zakłada emisję czterech monet:
1) srebrna moneta kolekcjonerska nowej serii Opór (Vastupanu) – Fińscy chłopcy
2) srebrna moneta kolekcjonerska nowej serii Wybitne Estonki (Silmapaistvad Eesti naised) – Lilli Suburg
3) srebrna moneta kolekcjonerska – 150. rocznica urodzin Otto Strandmana
4) moneta okolicznościowa o nominale 2 euro – 500. rocznica druku pierwszego tekstu w języku estońskim

Bank Estonii opublikował zwycięski projekt monety „Lilli Suburg”, pierwszej z nowej serii przedstawiającej kobiety, które miały ogromny wpływ na rozwój estońskiego społeczeństwa. Lilli Suburg była jedną z pierwszych, które publicznie wypowiadały się i działały na rzecz praw kobiet, a jej idee i aspiracje były bardzo pionierskie w swoich czasach.

Motyw „Manifes” autorstwa Tiiu Pirsko i Matiego Veermetsa przedstawia estońską dziennikarkę, pisarkę i feministkę, która w 1882 r. założyła prywatną szkołę powszechną dla estońskich dziewcząt w Parnawie. W latach 1887–1894 założyła i rozpoczęła wydawanie pierwszego w Estonii czasopisma kobiecego „Linda”

Projekt może ulec zmianie

Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnym środkiem płatniczym tylko i wyłącznie na terytorium emitenta – w tym przypadku Estonii.

Monety okolicznościowe 2 euro są prawnymi środkami płatniczymi na całym obszarze strefy euro, o wartości nominalnej. Każdy kraj należący do strefy euro ma prawo emisji dwóch monet okolicznościowych w roku upamiętniających ważne wydarzenia dla kraju. W wyjątkowych sytuacjach, jak upamiętnienie ogólnoeuropejskiego wydarzenia, może wyemitować trzecią monetę, wspólną dla wszystkich krajów.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Estonii