Polska – znaczek, bloczek, koperta FDC i folder
Aktualizacja: 6 czerwca 2022r.
31 maja 2022 r. Poczta Polska wyemituje zestaw filatelistyczny z okazji 50-lecia komiksu Kajko i Kokosz.
W skład zestawu wejdzie znaczek w bloku, koperta FDC*, okolicznościowy datownik oraz folder z perforowanym i nieperforowanym znaczkiem. Na dzień powstania wpisu nie opublikowano projektu folderu – projekt został opublikowany 6 czerwca.
Kajko i Kokosz – seria komiksów autorstwa Janusza Christy (1934-2008), która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały Smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.
Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Kolejnymi wydanymi w ten sposób tomami były: Szranki i konkury i Woje Mirmiła. Wkrótce autor przeszedł do „Świata Młodych”. Jedna historia ukazała się w magazynie „Relax”, dwie kolejne zostały od razu wydrukowane w formie albumowej. Kolejne albumy wydawano do 1990. Niedługo później twórca przestał rysować ze względu na pogarszający się stan zdrowia. W lutym 2003 wydawnictwo Egmont Polska rozpoczęło reedycję serii. Od 2016 roku pojawia się oficjalna kontynuacja serii zatytułowana „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”, stworzona przez innych autorów. 28 lutego 2021 na platformie Netflix miała miejsce premiera serialu animowanego, który docelowo ma składać się z 26 odcinków, zaś produkcja ma zakończyć się w 2022 roku.
* koperta FDC (First Day Cover) – koperta Pierwszego Dnia Obiegu, wydawana w dniu ukazania się danej emisji
Nazwa: 50 lat komiksu Kajko i Kokosz
Autor projektu: Joanna Fleszar-Haspert, Radosław Gieremek
Liczba znaczków: 1 w bloku
Wartość: 8 złotych
Nakład: w wersji perforowanej: 90 000 szt., w wersji nieperforowanej: 6 000 szt.
Technika druku: offset
Druk: PWPW S.A.
Format znaczka: 31,25 x 43 mm
Format bloku: 90 x 70 mm
Papier: fluorescencyjny
Data wprowadzenia do obiegu: koperta i blok 31 maja 2022 r. Folder 8 czerwca 2022 r.
Cena sprzedaży:
znaczek perforowany w bloku – 8 złotych; wersja stemplowana – 5,90 złotych
folder – znaczek nieperforowany i perforowany – 39,99 złotych
koperta FDC – 15 złotych
Blok: Kompozycja przedstawiająca Mirmiłowo z bohaterami: Kajko, Kokosz, Smok Miluś, Jaga, kruk Gdaś, Łamignat, Lubawa, Mirmił; Na górze napisy: 50 LAT KOMIKSU, KAJKO I / KOKOSZ, J Christa. Na dole, w prawej części, siedmiocyfrowy czarny numerator, kod kreskowy, nad nim napis: RYS. J. CHRISTA; W lewej części znaczek.
Znaczek: Integralna część kompozycji bloczku; Na górze nazwa drukarni i rok emisji: PWPW S.A. 2022; Po prawej autorzy projektu: J. FLESZAR-HASPERT, R. GIEREMEK; Niżej po lewej nominał i skrót waluty: 8 ZŁ; Po prawej nazwa państwa: POLSKA. W centrum znaczka Kajko, Kokosz i Smok Miluś.
Koperta FDC: Kompozycja nawiązująca do okładki komiksu Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Na górze napisy: 50 LAT KOMIKSU, KAJKO I / KOKOSZ, J Christa. Na dole po lewej napis: RYS. J. CHRISTA. Po prawej stronie bloczek ze znaczkiem i okolicznościowy datownik. Na dole, na białym wydzielonym polu, napis: PIERWSZY DZIEŃ OBIEGU FDC POCZTA POLSKA S.A. PROJ. J. FLESZAR-HASPERT, R. GIEREMEK.
Datownik: Portrety Kajka i Kokosza z okładki komiksu Kajko i Kokosz. Festiwal czarownic, otoczone napisem: 50 LAT KOMIKSU „KAJKO I KOKOSZ” 31.05.2022 WARSZAWA 1
Folder:
Okładki komiksów wykorzystane w projekcie:
Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl
Źródło: Poczta Polska