Malawi – nowy banknot obiegowy

Bank Rezerw Malawi (Reserve Bank of Malawi; RBM) zapowiedział emisję nowego banknotu obiegowego o nominale 1000 kwach malawijskich, który wejdzie do obiegu 1 lutego 2021 r.

Powodem wprowadzenia do obiegu nowego banknotu jest walka z fałszerstwem wysokich nominałów. Według banku, tylko w 2018 r. wykryto 1757 fałszywych banknotów. 99% fałszerstw dotyczy nominałów 1000 i 2000 kwach malawijskich.

Na razie brak oficjalnych wizerunków i informacji czy zmiany ograniczą się tylko do nowocześniejszych zabezpieczeń czy też zostanie zmodyfikowany wygląd graficzny.

Z opublikowanych informacji prasowych wynika, że główną zmianą będzie umieszczenie wizerunku ryby zmieniającej kolor w zależności od kąta patrzenia – podobnie jak w nominale 2000 kwach malawijskich. Zabezpieczenie to jak na razie nie zostało podrobione przez fałszerzy. Wymieniona ma być również nic zabezpieczająca.

Obecnie znajdujący się w obiegu nominał 1000 kwach malawijskich został wprowadzony w 2012 r. i pozostanie w użyciu do czasu jego wycofania.

kwacha malawijska Malawi kwacha
– skrót waluty: K
– kod ISO 4217: MWK
– podjednostka – 1/100: tambala

Wizerunki banknotów kwachy malawijskiej, które są aktualnie w obiegu

Źródło: Malawi Blast; Malawi 24; Times Media Group