Stany Zjednoczone Ameryki – wznowienie prac nad nowymi banknotami

Oficjalny prototyp banknotu o wartości 20 USD przygotowany przez Biuro Grawerowania i Druku w 2016 r
United States twenty-dollar bill – Wikipedia
jedna z wizji artystycznych; www.bbc.com

W 2016 r. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of the Treasury) zapowiedział rewolucyjną zmianę na banknotach dolara amerykańskiego. Na banknoty miały trafić wizerunki zasłużonych postaci w historii USA, nie będące prezydentami. Pod tym względem, banknot o nominale 20 dolarów amerykańskich, będzie nad wyraz wyjątkowy, ponieważ na przedniej stronie pojawi się wizerunek kobiety zamiast prezydenta.

W pierwszym zarysie (2015 r., pomysł ogłoszony za prezydentury Baracka Obamy) rozważany był nominał 10 dolarów amerykańskich. Banknoty o nominale 5 i 20 dolarów zostały włączone w późniejszym czasie. Pierwotnie, nowe banknoty, miały pojawić się w 2020 r. z okazji 100. rocznicy wejścia w życie 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która przyznała kobietom prawa wyborcze.

Plany te uległy zahamowaniu (maj 2019 r.) podczas prezydentury Donalda Trumpa, który pomysł usunięcia właściciela niewolników i populisty Andrew Jacksona i zastąpienia go Afroamerykanką nazwał „czystą poprawnością polityczną”, proponując umieścić Harriet Tubman na banknocie o nominale 2 dolarów amerykańskich. Ówczesny sekretarz skarbu oznajmił, że proces przeprojektowania banknotów potrwa co najmniej do 2026 r. i nie jest priorytetem, w przeciwieństwie do wprowadzania nowych zabezpieczeń.

W styczniu 2021 r. nowy prezydent USA Joe Biden, zapowiedział przyśpieszenie prac nad nowymi banknotami. Oznajmiła to rzeczniczka Jen Psaki na konferencji w dniu 25 stycznia.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy zmiany dotkną także pozostałych nominałów obiegowych: 1, 2, 50 i 100 dolarów amerykańskich. Nie wiadomo także, czy zostaną wyemitowany wszystkie trzy nominały czy tylko 20 dolarów amerykańskich.

Po konsultacjach społecznych zostały wybrane kandydatury:
5 dolarów amerykańskich

Przednia strona banknotu pozostaje bez zmian, z wizerunkiem prezydenta Abrahama Lincolna (1809-1865).
Na tylnej stronie banknotu pojawią się postacie, które zapoczątkowały historyczne przemiany, a ich zapoczątkowanie miało miejsce przy Mauzoleum Abrahama Lincolna:
Pastor Martin Luther King (1992-1968), działacz na rzecz równouprawnienia, zniesienia dyskryminacji rasowej Afroamerykanów, który wygłosił słynne przemówienia „I have a dream” w 1963 r.
Marian Anderson (1897-1993), afroamerykańska śpiewaczka, która wystąpiła w plenerowym wielkanocnym koncercie w 1939 r., zorganizowanym dla publiczności różnego pochodzenia.
Eleanor Roosevelt (1884-1962), działaczka na rzecz praw człowieka, żona prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Jako jedna z wielu, która w ramach protestu wystąpiła z organizacji białych kobiet Daughters of the American Revolution które nie pozwoliły Marian Anderson na występ przed publicznością o różnym kolorze skóry w Constitution Hall w 1939 r.

10 dolarów amerykańskich

Przednia strona banknotu pozostaje bez zmian, z wizerunkiem jednego z ojców założycieli USA, twórcą dolara amerykańskiego Aleksandra Hamiltona (1755-1804).
Tylna strona banknotu będzie poświęcona historii sufrażystek – ruchu na rzecz praw wyborczych dla kobiet, na tle budynku Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych:
Lucretia Mott (1793-1880) – amerykańska abolicjonistka i działaczka społeczna.
Sojourner Truth (1797-1883) – amerykańska abolicjonistka, która urodziła się jako niewolnica. Po urodzeniu nadano jej imię i nazwisko Isabella Bomefree, które zmieniła po uzyskaniu wolności.
Elizabeth Cady Stanton (1815-1902) – amerykańska aktywistka społeczna, abolicjonistka i feministka.
Susan Brownell Anthony (1820-1906) – amerykańska sufrażystka, współzałożycielka National Woman Suffrage Association (NWSA) mającego na celu konstytucyjne zapewnienie praw wyborczych dla kobiet.
Alice Paul (1885-1977) – amerykańska sufrażystka i aktywistka, która wraz i innymi aktywistkami poprowadziła udaną kampanię na rzecz praw wyborczych dla kobiet, co doprowadziło do powstania 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych w 1920 r.

20 dolarów amerykańskich

Na tym banknocie nastąpi największa zmiana, ponieważ wizerunek widniejącego prezydenta trafi na tylną stronę banknotu, a jego miejsce zajmie wizerunek Harriet Tubman (1820-1913) – afroamerykańskiej abolicjonistki. Zbiegła niewolnica, działaczka w ramach Underground Railroad, zwiadowca w armii Unii podczas wojny secesyjnej. Pierwsza kobieta-dowódca tej wojny; wsławiła się m.in. uwolnieniem ponad 750 osób, odbitych w wyniku zbrojnego rajdu. Jeszcze przed wojną odbyła, z narażeniem życia i własnej wolności, 19 misji wracając do niewolniczego stanu Maryland, umożliwiając ucieczkę z niewolnictwa ponad 300 osobom
Na tylnej stronie banknotu znajdzie się wizerunek Białego Domu oraz prezydenta Andrew Jacksona (1767-1845).

Harriet Tubman

Na zakończenie warto odnotować, że kobiety pojawiały się już na banknotach dolarowych – srebrnych certyfikatach – silver certificate. Była to Martha Dandridge Custis Washington, żona pierwszego prezydenta USA; oraz Pocahontas na National Bank Notes. Wizerunki kobiece pojawiały się często jako alegorie. Pojawiły się również wizerunki innych rdzennych Amerykanów.

Srebrny certyfikat 1886 – One Silver Dollar; United States Treasury

Srebrny certyfikat 1891 – One Silver Dollar; United States Treasury

Srebrny certyfikat 1896 – One Silver Dollar; United States Treasury

Banknot 20 dolarów. Bitwa pod Lexington oraz scena małżeństwa Pocahontas z Johnem Rolfe; 1875 r., American Bank Note Company, New York; National Currency – First Charter Period

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Wikipedia – opisy i wizerunki postaci; Opis banknotów – doniesienia prasowe z różnych źródeł; Modern Money (archive.org); banknote.ws; Women on 20s; Treasury Department; BBC; The Washington Post