Botswana – opis banknotu 10 pula

22 lutego 2021 r. Bank Botswany (Bank of Botswana; Banka Ya Botswana; BoB) wprowadził do obiegu i zaprezentował na konferencji nowy banknot obiegowy o nominale 10 pula, Zapowiedź emisji padła 12 lutego, pierwsze wizerunki ujawniono 18 lutego.

pula Pula
Symbol, skrót waluty: P
Kod ISO 4217: BWP
Podjednostka – 1/100: tebe

Obecna seria banknotów obiegowych Botswany została wprowadzona do obiegu w 2009 r. Składa się z nominałów: 10, 20, 50, 100 i 200 pula. Nominał 200 pula był też pierwszym nominałem w historii waluty.

Banknoty wyemitowane od 2009 do 2017 r. – pierwszej emisji – były drukowane na podłożu papierowym.
Banknot o nominale 10 pula – drugiej emisji – został wydrukowany na podłożu polimerowym Safeguard™
Nowy banknot o nominale 10 pula – trzeciej emisji z 22.02.2021 r. – również został wydrukowany na podłożu polimerowym. Dodatkowo, polimerowe podłoże zostało pokryte specjalnym lakierem BIOGUARD™, który oprócz zwiększenia odporności podłoża na ciecze i zabrudzenia posiada składnik antybakteryjny i antywirusowy. Zastosowany lakier ma wydłużyć żywotność banknotu o 42% i przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.

Wszystkie banknoty, papierowe i polimerowe – pierwszej i drugiej emisji wydrukowała De La Rue. Trzecia emisja została wydrukowana przez Oberthur Fiduciaire i De La Rue. Nowe banknoty zostały zaplanowane na listopad 2019 r., kilka miesięcy po objęciu stanowiska przez nowego prezydenta (2018 r.). Drugim terminem dostaw i wprowadzenia do obiegu miał być sierpień 2020 r., ale ze względu na pandemię i problemy logistyczne druku i dostaw, zostały dostarczone dopiero na początku lutego 2021 r.

Na przedniej stronie banknotu pierwszej i drugiej emisji wizerunek byłego prezydenta Republiki Botswany – Seretse Ian Khama; Diament nawiązuje do bogatych złóż tego minerału i światowego lidera w wydobyciu, jakim jest Botswana. Znak wodny w wersji papierowej przedstawia zebrę kwagga. Ta sama zebra widoczna jest w okienku wersji polimerowej. Znajduje się tu także wizerunek oryksa.
Tylna strona banknotów ozdobiona jest wizerunkiem budynku parlamentu w stolicy kraju Gaborone oraz diamentami i wizerunkiem oryksa.

Trzecia emisja, z lutego 2021 r., jest identyczna pod względem graficznym z dwiema poprzednimi. Jedyną zmianą jest umieszczenie wizerunku obecnego rezydenta Republiki Botswany – Mokgweetsi Eric Keabetswe Masisi

Wymiar banknotu, wszystkich emisji, o nominale 10 pula: 133 x 66 mm

Wszystkie poprzednie emisje nominału 10 pula pozostaną w równoległym obiegu zachowując status prawnego środka płatniczego.

Pozostałe wizerunki banknotów pula

Źródło: BoB; Sunday Standard; Mmegi Online