Bangladesz – nowe banknoty i moneta
26 marca 2021 r. Bank Bangladeszu (বাংলাদেশ ব্যাংক; BB) wyemitował banknoty i monetę z okazji Złotego Jubileuszu Niepodległości 1971-2021
taka – টাকা
Symbol, skrót waluty: ৳, Tk – taka; p – paisa
Kod ISO 4217: BDT
Podjednostka – 1/100: paisa
Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut
kodzie ISO 4217
Z dostępnych informacji wynika, że mają to być dwa banknoty oraz srebrna moneta kolekcjonerska. Banknoty i monety o nominale 50 taka.
Banknot okolicznościowy (obiegowy) o nominale 50 taka
Banknot okolicznościowy jest identyczny pod względem graficznym i zabezpieczeń jak banknot obiegowy o tym samym nominale. Jedyną zmianą jest dodanie rocznicowego logotypu (nadruk) na przedniej stronie.
Wymiary 130×60 mm, banknot o wartości nominalnej przeznaczony do obiegu
Banknot kolekcjonerski 50 taka z rocznicowym logotypem na przedniej stronie i rocznicowym motywem na tylnej.
Na przedniej stronie banknotu wizerunek pierwszego prezydenta Ludowej Republiki Bangladeszu. Sheikh Mujibur Rahman był politykiem reprezentującym separatystyczne dążenia mieszkańców Bengalu Wschodniego, który doprowadził w 1971 r. do powstania Bangladeszu. W centralnej części Narodowy Pomnik Męczenników w Savarze
Na tylnej stronie banknotu obraz zatytułowany 1971: Heroiczna podróż bojowników o wolność, przedstawiający bojowników armii wyzwolenia.
Wymiary 130×60 mm. Banknot będzie sprzedawany w kolekcjonerskich zestawach w cenie od 50 do 100 taka – od ok. 2,33 do 4,66 złotych.
Srebrna moneta kolekcjonerska
Na awersie wizerunek Sheikh Mujibur Rahman podczas przemówienia (7 marca 1971 r.?); Napis – Złoty Jubileusz Niepodległości 1971-2021; Nominał i nazwa waluty. Napisy w języku bengalskim.
Na rewersie jubileuszowy napis i data; Logotyp banku. Słowny nominał. Napisy w języku angielskim.
Moneta o wadze 30 gramów.
Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl
Źródło: Bank Bangladeszu