Nikaragua – moneta kolekcjonerska

11 maja 2021 r. Bank Centralny Nikaragui (Banco Central de Nicaragua, BCN) wyemitował monetę kolekcjonerską z serii: XII seria Iberoamerykańska 2020. Koleje historyczne – Lokomotywa 25

cordoba córdoba nicaragüense
Symbol, skrót waluty: C$
Kod ISO 4217: NIO
Podjednostka – 1/100: centavo

Seria Iberoamerykańska zapoczątkowana została w 1992 r. przez 14 państw powiązanych kulturowo. Obecna XII seria poświęcona jest historii kolejnictwa.

Awersy monet reprezentują klasyczny pociąg z każdego kraju uczestniczącego w tej edycji: Ekwadoru, Gwatemali, Hiszpanii, Nikaragui, Paragwaju, Peru i Portugalii.

Rewersy monet w centralnej części prezentują herb lub godło kraju emitenta, które otoczone jest herbami lub godłami wszystkich krajów emitujących daną serię, w kolejności alfabetycznej (w języku hiszpańskim i portugalskim).

Nominały odpowiadają walucie obiegowej danego państwa. W zależności od przyjętych zasad emisji w danym państwie, nominał może znaleźć się awersie lub rewersie lub po obu stronach monety.

Seria/nazwa: XII Serie Iberoamericana 2020. Trenes Históricos – Locomotora 25
Nominał: 10 cordob
Metal/stop: Ag 925
Masa: 13,50 g
Średnica: 33 mm
Stempel/jakość: proof, kolorowy nadruk
Rant:
Mennica:
Nakład: 7 000 sztuk
Data emisji: 11 maja 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 995 cordob – ok. 105,84 złotych na dzień 11.05.2021
Szczegółowy opis
Wizerunki pozostałych monet serii na stronie Mennicy Hiszpańskiej

Awers: Nazwa serii; Wizerunek lokomotywy nr 25, z wagonem pasażerskim, stacjonującym na dworcu kolejowym miasta León; Nominał i nazwa waluty; Ozdobne perły.

Rewers: Godło Republiki Nikaragui ze słownym nominałem i nazwą waluty; Siedem tarcz z godłami lub herbami państw – od góry zgodnie z ruchem wskazówek zegara w alfabetycznej kolejności: Ecuador – Ekwador, España – Hiszpania, Guatemala – Gwatemala, Nicaragua – Nikaragua, Paraguay – Paragwaj, Perú – Peru, Portugal – Portugalia.

Całość serii dopełnia medal (o parametrach monety) wybity przez Mennicę Hiszpańską. Na przedniej stronie stylizowana kula ziemska z wijącymi się torami kolejowymi i znakiem Mennicy Hiszpańskiej. Na tylnej stronie herby lub godła siedmiu państw. W centralnej części tory kolejowe z nazwą i rokiem serii.

srebrny medal uzupełniający serię

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: BCN; FNMT-RCM