Węgry – moneta kolekcjonerska

20 czerwca 2021 r. Narodowy Bank Węgier (Magyar Nemzeti Bank; MNB) wyemituje monetę kolekcjonerską z serii: Pomniki narodowe – Narodowy Park Pamięci Historycznej Ópusztaszer

forint – magyar forint
Symbol, skrót waluty: Ft
Kod ISO 4217: HUF
Podjednostka – 1/100: filler

Moneta kolekcjonerska jest ósmą z serii prezentującej węgierskie narodowe miejsca pamięci, zainicjowanej przez Węgierski Instytutu Dziedzictwa w 2014 roku. Moneta kolekcjonerska, wyemitowana w 50. rocznicę założenia miejsca pamięci, została zaprojektowana przez rzeźbiarza Virága Szabó.

55-hektarowy skansen Ópusztaszer jest jedną z najbardziej znanych instytucji o znaczeniu historycznym na Węgrzech. W roku 1971 założono w Ópusztaszer skansen historyczny, w którym następnie umieszczono panoramę przedstawiającą zajęcie Wielkiej Równiny Węgierskiej przez Węgrów pod wodzą Arpada. Panoramę namalował zespół malarzy węgierskich pod kierownictwem Árpáda Fesztyego dla uczczenia tysiąclecia Węgier przypadającego w roku 1896. Do roku 1945 panorama była eksponowana w Budapeszcie. Uszkodzoną podczas działań wojennych panoramę konserwowali polscy specjaliści. Obraz ma 15 metrów wysokości i 120 metrów długości. Jego średnica wynosi 38 metrów. Ta panorama przywołuje kilka wyimaginowanych scen z historycznego wydarzenia, kiedy Węgrzy przybyli na te tereny 11 wieków temu. W skansenie Ópusztaszer znajduje się także pomnik Árpád, symbolizujący jedność narodu węgierskiego, odsłonięty w 1896 roku oraz kolumna pamiątkowa wzniesiona w 2012 roku.

Seria: Nemzeti emlékhelyek
Nazwa: Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Nemzeti Emlékhely
Nominał: 2 000 forintów
Metal/stop: stop miedzi (90%) i cynku (10%) – Cu90Zn10
Masa: 18,4 g
Średnica: 37 mm
Stempel/jakość: patynowanie brązem
Rant: ząbkowany
Mennica: Magyar Pénzverő Zrt. (Mennica Węgierska)
Nakład: 10 000 sztuk
Data emisji: 10 czerwca 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 2 000 forintów – ok. 25,59 złotych na dzień 18.06.2021
monety serii opisane na blogu
Plan emisji na 2021 r.
Plan emisji na 2022 r.

Awers: Nazwa państwa; Nominał i nazwa waluty; Rok emisji; Znak mennicy – BP, zawierający zabezpieczenie w postaci mikrotekstu; Fragment pomnika Árpáda ze skansenu Ópusztaszer.

Rewers: Napis ÓPUSZTASZER i NEMZETI EMLÉKHELY (pomnik narodowy); Znak projektanta (po lewej pomiędzy lasem i planem); Schematyczny plan klasztoru, pomnik Arpad i rotunda na zalesionym tle; Logo serii Pomników Narodowych i napis NEMZETI TÖRTÉNETI EMLÉKPARK (Narodowy Park Pamięci Historycznej).

Monety kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: MNB