Royal Bank of Scotland – nowy banknot obiegowy

Royal Bank of Scotland (szk. Banca Rìoghail na h-Alba; Królewski Bank Szkocji – prywatny bank emitujący lokalne funty szterlingi) zaprezentował 26 czerwca 2021 r. nowy banknot obiegowy. Banknot o nominale 50 funtów szterlingów zostanie wydrukowany na podłożu polimerowym i wprowadzony do obiegu 18 sierpnia 2021 r. Będzie to czwarty banknot serii Fabric of Nature

Prezentacja banknotu miała miejsce w edynburskiej szkole podstawowej imienia Flory Stevenson. Flora Stevenson (1839-1905) była brytyjską reformatorką społeczną, która szczególnie interesowała się edukacją ubogich lub zaniedbanych dzieci oraz edukacją dziewcząt. Była jedną z pierwszych kobiet w Wielkiej Brytanii, które zostały wybrane do rady szkoły. Będzie to pierwsza kobieta na nominale 50 funtów szterlingów emitowanych przez RBS.

Na chwilę obecną nie zostały oficjalnie upublicznione wizerunki ani specyfikacja techniczna. Według zamieszczonych zdjęć i informacji prasowych, na przedniej stronie obok wizerunku Flory Stevenson znajdzie się zabezpieczenie widoczne w świetle UV – gird and cleek (przepas i kij w języku szkockim), XIX-wieczna popularna zabawka dziecięcą. W polskim tłumaczeniu – obręcz i kij, zabawa znana jako toczenie koła. Na tylnej stronie ma znajdować się wizerunek rybołowa.

Wizerunki banknotów emitowanych przez RBS na stronie CSCB
Wizerunki banknotów Królewskiego Banku Szkocji w Bank Note Museum

funt szterling – pound sterling
Symbol, skrót waluty: £ – funt; p – pens
Kod ISO 4217: GBP
Podjednostka – 1/100: pens


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Edinburgh Live, thenational.scot, planetradio.co.uk