Watykan – moneta kolekcjonerska

25 czerwca 2021 r. Biuro Marketingu Filatelistycznego i Numizmatycznego (L’Ufficio per la Commercializzazione Filatelica e Numismatica; CFN) wyemitowało monetę kolekcjonerską – Konstytucje apostolskie Soboru Watykańskiego II: Gaudium et spes

Seria/nazwa: Costituzioni Apostoliche del Concilio Vaticano II: Gaudium et Spes
Nominał: 100 euro
Metal/Stop: Au 917
Masa: 30 g
Średnica: 35 mm
Standard/jakość: proof
Rant: napis
Mennica: Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato (IPZS; Mennica Włoska)
Data emisji: 25 czerwca 2021 r.
Nakład: 799 sztuk
Cena sprzedaży: 2 050 euro

L’Ufficio per la Commercializzazione Filatelica e Numismatica jest urzędem powołanym przez Państwo Watykańskie do emisji monet, medali, znaczków oraz obsługi rynku kolekcjonerskiego. Zajmuje się również wprowadzaniem do obiegu watykańskich monet euro oraz wykrywaniem fałszerstw. W materiałach dostępnych na stronie CFN mennica określana jest również jako Zecca dello Stato della Città del Vaticano – Mennica Państwowa Watykanu.

Gaudium et spes – konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym ogłoszona przez papieża Pawła VI 7 grudnia 1965. Stanowi obszerny wykład nauki społecznej Kościoła i jest tym samym jednym z ważniejszych dokumentów Soboru Watykańskiego II. W czasie trzeciej sesji soboru do zespołu przygotowującego konstytucję „Gaudium et spes” został włączony abp Karol Wojtyła, był on jednym z aktywniejszych członków i przyczynił się do ostatecznego jej kształtu.

Awers: Kompozycja nawiązująca do konstytucji – gołąb ze skrzydłami wyglądającymi jak oliwne gałązki. Z dziobu gołębia spadają nasiona nadziei i pokoju na ludzi z podniesionymi ramionami; Nominał i nazwa waluty; Nazwa państwa.  

Rewers: Napis FRANCISCUS PONT. MAX. ANNO IX MMXXI (Franciszek Biskup Rzymu, Rok 9 2021 – 9-ty rok sprawowania pontyfikatu); Stylizowany herb papieża Franciszka. Na wstędze łacińskie motto papieża MISERANDO ATQUE ELIGENDO (Spojrzał z miłosierdziem i wybrał); Inicjały rzeźbiarza – Mariangela Crisciotti i grawera – Valerio De Seta; Napis GAUDIUM ET SPES (Radość i nadzieja).

Rant: MISERANDO ATQUE ELIGENDO + MMXXI
dewiza Franciszka + 2021

Dowiedz się więcej o:
awers, rewers. Strony monet i banknotów
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro
napisach na rantach monet o nominale 2 euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnymi środkami płatniczymi tylko i wyłącznie w kraju emitenta – w tym przypadku Watykanie

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: CFN