Honduras – nowy banknot obiegowy o nowym nominale

6 lipca 2021 r. Bank Centralny Hondurasu (Banco Central de Honduras; BCH) zaprezentował nowy banknot obiegowy o nowym nominale. Motyw banknotu nawiązuje do 200-lecia uzyskania niepodległości od Hiszpanii, tematyki ochrony środowiska oraz promocji edukacji. Z tego względu można go określić także mianem banknotu okolicznościowego

lempira – lempira
Symbol, skrót waluty: L – lempira
Kod ISO 4217: HNL
Podjednostka – 1/100: centavos – ¢

Nominał 200 lempir będzie nowy nominałem w historii waluty Republiki Hondurasu. Decyzja o włączeniu tego nominału do struktury monetarnej kraju zapadła 24 października 2019 r. – i będzie składać się z banknotów o nominale: 1, 2, 5, 10, 20, 50,100, 200 i 500 lempir oraz monet o nominale: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centavos. Banknoty mają takie same wymiary i drukowane są na podłożu bawełnianym (papierowym) przez różne drukarnie, także przez PWPW. Jeden nominał – 20 lempir z 2008 r. został wydrukowany na podłożu polimerowym.

Wizerunki i opis banknotów na stronie banku centralnego.
Wizerunki banknotów Hondurasu od 1886 r. na stronie Bank Note Museum.

Nowy banknot obiegowy

Nominał: 200 lempir
Podłoże: bawełniane (papierowe)
Wymiary: 156 x 67 mm
Dominujący kolor: zielenie
Druk: Giesecke+Devrient (G+D)
Data wprowadzenia do obiegu: wrzesień 2021
Folder informacyjny

Przednia strona banknotu: Po bokach banknotu oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych; Seria i numer powtórzona dwukrotnie – jeden w poziomie o zróżnicowanej wielkości fontu, drugi w pionie o jednakowej wielkości fontu; Element recto-verso, który oglądany pod światło uwidacznia napis – 200 BCH; Pasek folii zabezpieczającej – po przechyleniu banknotu w górnym okienku dzwonek zmienia się na liczbę „200”. Pośrodku pergamin i pióro są wyświetlane jako relief na powierzchni 3D. W dolnym oknie liczba „200” zmienia się w dzwonek. Dodatkowo nitka zabezpieczająca zmienia swój kolor z zielonego na niebieski po przechyleniu banknotu. Gdy nić zabezpieczająca jest oglądana pod światło, między oknami folii pojawia się ukryty akronim „BCH”; Nazwa pastwa; Nazwa banku; Nominał powtórzony dwukrotnie. W dolnym lewym rogu nazwa waluty pod nominałem. Pod rysunkiem budynku dodatkowe oznaczenie dla osób niewidomych w alfabecie Braille’a. Pod rysunkiem książki data oraz trzy podpisy; Znak wodny – wielotonowy. Pergamin z piórem i datą ogłoszenia niepodległości – 15 września 1821 r. oraz skrót nazwy banku „BCH”.

Na otwartej księdze z napisem edukacja stoją dzieci patrzące na flagę Republiki Hondurasu. Po prawej wizerunek budynku pierwszego domu rządowego prowincji Honduras, w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologiczne, gdzie 28 września wpłynęły dokumenty niepodległościowe z 1821 r.. Pod nominałem w prawym górnym roku znajduje się napis anos – lat. Oba te elementy tworzą napis – 200 lat. Pod budynkiem na dole banknotu napis – Niech Żyje Niepodległość i lata rocznicowe – 1821-2021

Tylna strona banknotu: Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie w pionie i poziomie. Obok pionowego nominału cyfrowego pionowy słowny nominał i nazwa waluty; Nazwa państwa; Element recto-verso; Logo banku centralnego; Nazwa drukarni.

W tle widok na Rezerwat Biosfery Río Plátano z hiszpańską nazwą, wpisany na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. Na pierwszym planie dwie papugi, będące symbolem Hondurasu – ary żółtoskrzydłe (Ara macao).

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: BCH