Turcja – moneta kolekcjonerska

W czerwcu 2021 r. Turecka Mennica Państwowa (Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü) wyemitowała monetę kolekcjonerską – Kanał Stambulski

lira tureckaTürk lirası
Symbol, skrót waluty: ₺ lub TL
Kod ISO 4217: TRY
Podjednostka – 1/100: kurusz – kr

Kanał Stambulski (turecki: Kanal İstanbul) to projekt planowanej sztucznej drogi wodnej we Wschodniej Tracji (część Turcji, która geograficznie należy do południowo-wschodniej Europy), łączącej Morze Czarne z Morzem Marmara, a tym samym z morzem Egejskim i Śródziemnym. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2021 r., a pomysł powstał w kwietniu 2009 r.

Kanał Stambulski przecinałby europejską stronę Stambułu, tworząc w ten sposób wyspę między Azją a Europą. W założeniach ma odciążyć ruch żeglugowy w Bosforze, w którym tworzą się zatory a statki czekają kilka dni na możliwość przepłynięcia cieśniny. Niektórzy analitycy spekulują, że głównym powodem budowy kanału było ominięcie konwencji z Montreux, która ogranicza liczbę i tonaż okrętów wojennych sił spoza Morza Czarnego, które mogą przepłynąć przez Bosfor, a także zakaz opłat za tranzyt. W styczniu 2018 r. premier Turcji głosił, że Kanał Stambuł nie będzie podlegał konwencji z Montreux.

Seria/nazwa: Kanal İstanbul
Nominał: 20 lir tureckich
Metal/stop: Ag 925
Masa: 31,1 g
Średnica: 38,61 mm
Stempel/jakość: proof
Rant: frezowany
Mennica: Darphane
Nakład: 3 000 sztuk
Data emisji: 28 czerwca 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 300 lir tureckich – ok. 132,62 złotych na dzień 10 lipca 2021

Awers monety: Nazwa państwa – Republika Turcji w języku tureckim i angielskim; Ozdobne perły; Turecki symbol księżyca i gwiazdy; Nominał i nazwa waluty; Rok emisji; Znak mennicy; Wieniec z pszenicy i lauru.

Rewers monety: Napis T.C. (Republika Turcji) Ministerstwo Transportu i Infrastruktury. Logotyp kanału.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Darphane