Wyspy Cooka – banknot okolicznościowy

4 sierpnia 2021 r. rząd Wysp Cooka wyemituje banknot okolicznościowy z okazji Dnia Konstytucji. Święto upamiętnia uchwalenie konstytucji kraju w dniu 4 sierpnia 1965 roku.

dolar Wysp Cooka – tāra Kūki 'Āirani
Symbol, skrót waluty: COK
Kod ISO 4217: brak
Podjednostka – 1/100: cent

Wyspy Cooka (ang. Cook Islands; maoryski Kūki ʻĀirani) terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji obejmujące wyspy o tej samej nazwie. Oficjalną walutą państwa jest dolar nowozelandzki (NZD) oraz częściowo dolar Wysp Cooka.

Dolar Wysp Cooka powstał w 1987 r. i był ścisłe powiązany z dolarem nowozelandzkim w stosunku 1:1 oraz gwarantowanym przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Wcześniej dolar Wysp Cooka był lokalną odmianą dolara nowozelandzkiego. W 1995 r., z przyczyn ekonomicznych, dolar Wysp Cooka przestał był prawnym środkiem płatniczym, za wyjątkiem banknotu o nominale 3 dolarów Wysp Cooka. Wszystkie pozostałe nominały banknotów można było wymieć do 2005 r. W 2015 r. Ministerstwo Finansów i Gospodarki Wysp Cooka sprzedało na aukcji wszystkie zapasy banknotów dolara Wysp Cooka.

Po 1995 r. monety dolara Wysp Cooka pozostały w użyciu i technicznie były denominowane w dolarach nowozelandzkich. Ostatecznie przestały być prawnym środkiem płatniczym w dniu 30 kwietnia 2016.

Obecnie emitowane są monety i banknoty przeznaczone na rynek kolekcjonerski, jednak nie są prawnymi środkami płatniczymi, za wyjątkiem nominału 3 dolarów Wysp Cooka.

Nominał: 3 dolary Wysp Cooka
Podłoże: polimerowe
Wymiary:
Dominujący kolor: błękity
Druk:
Data wprowadzenia do obiegu: 4 sierpnia 2021

Przednia strona banknotu: Nazwa państwa; Nominał powtórzony dwukrotnie. Przy cyfrowym nominale w lewym dolnym roku nominał słowny; Przezroczyste okienko o kształcie diamentu z falistymi liniami i kołem, symbolizujące morze i słońce; Element recto-verso; Podpis Ministra Finansów Marka Browna, a także dwunastego premiera Wysp Cooka; Nota prawna; Banknot jest niedatowany.

Głównym motywem jest Ina i rekin, bohaterowie z mitologii Maorysów. Motyw z tej legendy pojawił się banknotach (i monetach) dolara Wysp Cooka w 1987 oraz 1992 roku.

Tylna strona banknotu: Nazwa państwa; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie; Seria i numer powtórzona dwukrotnie. Po prawej w pionie, po lewej w poziomie o jednakowej wielkości fontu w kolorze czarnym; Przezroczyste okienko; Element recto-verso.

Na pierwszym planie wizerunek boga morza, jezior, rzek i żyjących w nich stworzeń, zwłaszcza ryb, Tangaroa. W tle mężczyzna w łodzi rybackiej z Pukapuka.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: polymernotes.org