Peru – nowe banknoty obiegowe

22 lipca 2021 r. Centralny Bank Rezerw Peru (Banco Central de Reserva del Perú; BCRP) wprowadził do obiegu nowe banknoty o nominale 10 i 100 soli

sol sol
Symbol, skrót waluty: S/
Kod ISO 4217: PEN
Podjednostka – 1/100: céntimo (cent)

Banknoty o nominale 10 i 100 soli zapoczątkowały nową serię (familia) banknotów obiegowych. Po raz pierwszy banknoty waluty sol mają tylną stronę w orientacji pionowej.

Nowa seria banknotów łączy w sobie nowoczesne wzory, nowe motywy i odnowione zabezpieczenia oraz składa hołd wybitnym postaciom XX-wiecznej nauki i nauk humanistycznych, podkreślając także zróżnicowaną florę i faunę Republiki Peru.

Banknoty zostały wyprodukowane przez De La Rue International Limited, która wygrała konkurs na projekt organizowany przez bank centralny, w którym brali udział najwięksi drukarze banknotów na świecie.

Nominały 10 i 100 soli poprzednich serii, będące obecnie w obiegu, zachowują swoją ważność.

Seria: 2021
Nominał: 10 soli
Podłoże: papierowe
Wymiary: 140 x 65 mm – wspólny dla wszystkich nominałów
Dominujący kolor: zielenie
Druk: De La Rue
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: 22 lipca 2021
Dodatkowe informacje i materiały na stronie banku centralnego Peru

Przód banknotu: Nazwa banku; Element recto-verso; Powtarzająca się liczba 10 wykonana mikrodrukiem; Nominał słowny złamany pod kątem prostym w prawym górnym rogu; Element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych – pięć ukośnych wypukłych kresek po obu stronach krótszej krawędzi. Oznaczenie po lewej z dodatkowymi punktami na skraju kresek; Seria i numer powtórzony dwukrotnie – jeden w pionie i jeden w poziomie w kolorze czarnym i takiej samej wielkości fontu; Element o nazwie Spark Live zmieniający kolor z fioletu na brąz, oraz ukazujący obrazy w zależności od kąta patrzenia; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie po lewej górnej i prawej dolnej stronie; Nić zabezpieczająca z ruchomymi obrazami. W zależności od kąta patrzenia zmienia kolor z fioletu na brąz oraz nominał i akronim banku „10 BCRP”. Nić zawiera elementy magnetyczne, dzięki czemu jest wykrywalna maszynowo; Znak wodny po lewej stronie banknotu – wizerunek głównej postaci, trójkąt na jasnym tle z ciemnymi punktami i oznaczeniem liczbowym; Trzy podpisy; Pod nimi nazwa państwa w pionie; Obok nazwy państwa, po lewej stronie, data; Pod górnym nominałem i na prawo od popiersia utajony obraz – liczba 10 widoczna pod pewnym kątem.

Wizerunek Maríi Izabeli Granda y Larco (1920– 1983), podpisany jej pseudonimem –  Chabuca Granda. Peruwiańska piosenkarka i autorka tekstów, której twórczość muzyczna jest rozpoznawana i wykonywana na całym świecie. Chabuca Granda skomponowała ponad sto (znanych) utworów opartych na folklorze i historii Peru. Zmarła w Miami w wieku 63 lat, pozostawiając wiele projektów artystycznych niedokończonych. W 2017 roku jego twórczość została uznana za Dziedzictwo Kulturowe Narodu Peru, a w 2019 roku peruwiański rząd pośmiertnie przyznał jej najwyższe odznaczenie narodowe Order Słońca Peru.

Tył banknotu: Nazwa państwa; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie – pod nazwą państwa i w dolnym prawym rogu; Nominał słowny w górnym prawym rogu; Herb Peru; Po prawej stronie, na wysokości herbu Element recto-verso.

W tle motyw przyrodniczy – krajobraz i stado wikunii andyjskich. Na pierwszym planie, po lewej stronie, wizerunek wikuni andyjskiej, który znajduje się również w herbie państwa. Po prawej roślina Ismene amancaes podpisana Flor de Amancaes, nawiązująca do kompozycji Chabucy „José Antonio”. Roślina należy do endemitów. Kwitnie raz w roku i zasiedla przybrzeżne wzgórza Peru, najczęściej spotykana w okolicach stolicy kraju Limy.

Seria: 2021
Nominał: 100 soli
Podłoże: papierowe
Wymiary: 140 x 65 mm – wspólny dla wszystkich nominałów
Dominujący kolor: błękity
Druk: De La Rue
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: 22 lipca 2021
Dodatkowe informacje i materiały na stronie banku centralnego Peru

Przód banknotu: Nazwa banku; Element recto-verso; Powtarzająca się liczba 100 wykonana mikrodrukiem; Nominał słowny złamany pod kątem prostym w prawym górnym rogu; Element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych – dwie ukośne wypukłe kreski po obu stronach krótszej krawędzi. Oznaczenie po lewej z dodatkowymi punktami na skraju kresek; Seria i numer powtórzony dwukrotnie – jeden w pionie i jeden w poziomie w kolorze czarnym i takiej samej wielkości fontu; Element o nazwie Spark Live zmieniający kolor z fioletu na brąz, oraz ukazujący obrazy w zależności od kąta patrzenia; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie po lewej górnej i prawej dolnej stronie; Nić zabezpieczająca z ruchomymi obrazami. W zależności od kąta patrzenia zmienia kolor z fuksji na zielony oraz nominał i akronim banku „100 BCRP.” Nić zawiera elementy magnetyczne, dzięki czemu jest wykrywalna maszynowo; Znak wodny po lewej stronie banknotu – wizerunek głównej postaci, trójkąt na jasnym tle z ciemnymi punktami i oznaczeniem liczbowym; Trzy podpisy; Pod nimi nazwa państwa w pionie; Obok nazwy państwa, po lewej stronie, data; Pod górnym nominałem i na prawo od popiersia utajony obraz – liczba 100 widoczna pod pewnym kątem.

Wizerunek Pedro Pauleta (1874-1945) z imieniem i nazwiskiem. Peruwiański architekt, inżynier, mechanik, chemik, ekonomista, geograf, rzeźbiarz, dyplomata, pisarz, wykładowca i wizjoner wynalazca. Od dziecka wykazywał duże zainteresowanie podróżami w kosmos, pod wpływem powieści Juliusza VerneZ Ziemi na Księżyc”. W wieku 19 lat otrzymał stypendium rządowe w uznaniu jego doskonałości akademickiej, aby studiować inżynierię i architekturę na Sorbonie. Pod koniec XIX wieku wynalazł silnik rakietowy na paliwo płynne, a w 1900 jako pierwszy zbudował nowoczesny system napędowy rakiety. Wynalazek ten został opublikowany na znaczkach pocztowych Stanów Zjednoczonych z pieczęcią NASA w 1974 roku, z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Niemiecki naukowiec Wernher Von Braun stwierdził, że w latach 1895-1897 Paulet eksperymentował z małym dwukilogramowym silnikiem, osiągając 100 kilogramów siły napędowej i zasługuje na miano „ojca współczesnej astronautyki” i pioniera ery kosmicznej.

Tył banknotu: Nazwa państwa; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie – pod nazwą państwa i w dolnym prawym rogu; Nominał słowny w górnym prawym rogu; Herb Peru; Po prawej stronie, na wysokości herbu Element recto-verso.

W tle motyw przyrodniczy – koliber spijający nektar. Na pierwszym planie koliber lodigezja (Loddigesia mirabilis) podpisany: colibrí Cola de Espátula. Endemiczny gatunek Peru, który żyje tylko w granicach lasów i zarośli obszaru północnych Andów Peruwiańskich. Po prawej orchidea Phragmipedium kovachii, rodzimy gatunek andyjskich lasów mglistych północnego Peru, uważany za jeden z najpiękniejszych kwiatów na świecie.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: BCRP