San Marino – monety kolekcjonerskie

27 sierpnia 2021 r. Biuro Filatelistyczne i Numizmatyczne San Marino (Ufficio Filatelico e Numismatico di San Marino) wyemituje monety kolekcjonerskie z serii Zodiak – Koziorożec, – Wodnik, – Ryby

Seria/nazwa: Zodiaco – Capricorno, – Acquario, – Pesci
Nominał: 5 euro
Metal/stop: brązal
Masa: 9,3 g
Średnica: 26,95 mm
Stempel/jakość: mennicza – UNC
Rant: ząbkowany
Mennica: Poligrafico e Zecca dello Stato (Mennica Włoska)
Nakład: 3 monety po 16 000 sztuk
Data emisji: 27 sierpnia 2021 r.
Cena sprzedaży:

L’Ufficio filatelico e Numismatico jest urzędem Administracji Publicznej Republiki San Marino zajmujący się zarządzaniem bicia i wprowadzaniem do obiegu monet. Zgodnie z umowami bicie monet zlecane jest włoskiej mennicy państwowej. Jednakże Republika San Marino ma prawo korzystać z innych wspólnotowych mennic.

Awers: Wspólny dla całej serii Zodiak, bez względu na rok emisji. Na obrzeżu monety tarcza zodiakalna; Nazwa państwa i podpis autora – A. MASINI; Fazy Księżyca; Symbol Słońca z ludzką twarzą. Ze Słońca wychodzi 12 promieni i trzy pióra. Trzy pióra są jednym z symboli Republiki San Marino.

Rewers: Tarcza zodiakalna z powtarzającym się znakiem zodiaku. Na górze rok emisji, na dole nominał i nazwa waluty; Graficzne przedstawienie znaku zodiaku z gwiazdami odwzorowującymi daną konstelację. Od lewej Koziorożec, Ryby, Wodnik; Znak mennicy – R.

Seria została zapoczątkowana w 2018 r. Trzy monety obecnej emisji są ostatnimi.

Dowiedz się więcej o:
awers, rewers. Strony monet i banknotów
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro
napisach na rantach monet o nominale 2 euro

Monety kolekcjonerskie euro są prawnym środkiem płatniczym tylko i wyłącznie na terytorium emitenta – w tym przypadku San Marino

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: facebook.com/ufnRSM