Wyspy Świętego Tomasza i Książęca – nowe banknoty obiegowe

26 sierpnia Bank Centralny Wysp Świętego Tomasza i Książęcej (Banco Central de São Tomé e Príncipe, BCSTP) wyemitował trzy nowe banknoty obiegowe

dobra – dobra são-tomense
Symbol, skrót waluty: Db
Kod ISO 4217: STN
Podjednostka – 1/100: centym

Od 2010 r. dobra jest sztywno powiązana z euro, po podpisaniu stosownych umów w 2009 z Portugalią, w stosunku 24,5:1 (24,5 dobrej = 1 euro). Wcześniej, w 2017 przeprowadzono denominację, zastępując starą dobrą (STD) nową dobrą (STN) w stosunku 1000:1. Nowa seria składa się banknotów o nominale: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 dóbr. Nominały 5 i 10 dóbr były drukowane na podłożu polimerowym.

W 2019 r. (27. listopada) banknot o nominale 200 dóbr został wycofany z obiegu ze względów bezpieczeństwa (fałszerstwa). Polimerowe banknoty o nominale 5 i 10 dóbr uległy zużyciu z powodu nieodpowiednio dobranego polimeru do panujących w kraju warunków klimatycznych, a w ich miejsce drukowano papierowe serie zastępcze.

Banknoty o nominale 5 i 10 dóbr mają odświeżony wizerunek i najnowsze elementy zabezpieczające. Nominał 200 dóbr zyskał nowy wygląd, znacznie odbiegający od swojego poprzednika i pozostałych nominałów oraz nowoczesne zabezpieczenia.

Wszystkie trzy nominały wydrukowała De La Rue.

Nowe banknoty będą w obiegu z nominałami wcześniejszych emisji, które pozostaną prawnymi środkami płatniczymi. Niestety, na chwilę obecną brak dokładnej specyfikacji technicznej i wizerunków w lepszej jakości.

Gdy pojawią się szczegółowe informacje i wizerunki, banknoty zostają opisane na blogu.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: delarue.com, STP-PRESS, telanon.info, www.polymernotes.org