Koenig & Bauer Banknote Solutions – Laika series

Koenig & Bauer Banknote Solutions, znana i renomowana międzynarodowa firma zajmująca się produkcją maszyn drukarskich i rozwiązań wykorzystywanych do druku banknotów oraz samych banknotów, zaprezentowała w sierpniu 2021 r. swoje nowe druki testowe (house notes) o nazwie Laika.

Nazwa Laika, czyli Łajka, jest uhonorowaniem pierwszego psa w kosmosie, a motyw serii związany jest z eksploracją Kosmosu. Firma poprosiła studentów ArtCenter College of Design o spojrzenie na projektowanie banknotów z zupełnie nowej perspektywy. Zwycięską pracą, z 14 zgłoszonych, została praca studenta Chase Morrisona. Druki testowe przygotował i wyprodukował szwajcarski oddział w Lozannie.

Seria składa się z pięciu nominałów: 01, 02, 05 drukowanych na podłoży bawełnianym (papierowym) oraz 010 i 020 drukowanych na podłożu polimerowym. W drukach testowych zastosowano szereg nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, zarówno sferze druku jak i zabezpieczeń.

Wizerunki druków testowych:
Po lewej stronie nominały drukowane na podłożu bawełnianym, po prawej na polimerowym

Przednia strona prezentuje pojazdy kosmiczne wykorzystywane do eksploracji przestrzeni kosmicznej i planet oraz wybitnych postaci.

Tylna strona prezentuje obiekty Układu Słonecznego

Dodatkowe materiały:
Informacja prasowa
Podstawowe informacje i filmy
Zastosowane techniki i zabezpieczenia

Źródło: Koenig & Bauer AG