Bahamy – nowy banknot obiegowy nowej serii

29 września 2021 r. Bank Centralny Bahamów (Central Bank of The Bahamas) zaprezentował wizerunek i opis nowego banknotu obiegowego o nominale 100 dolarów bahamskich

dolar bahamski – Bahamian dollar
Skrót, symbol waluty: $, B$
Kod ISO 4217: BSD
Podjednostka – 1/100: cent

23 września 2020 r. Bank Centralny Bahamów wprowadzi do obiegu banknot nowej serii, o nominale 5-ciu dolarów bahamskich. We wrześniu 2021 r. Premier Wspólnoty Bahamów Hubert Minnis zapowiedział emisję nowego banknotu obiegowego o nominale 100 dolarów bahamskich w 2022 r. Plany te uległy zmianie, i finalnie nowy banknot wejdzie do obiegu 6 października 2021 r.

Banknoty nowej serii CRISP Evolution zachowują motywy i wymiary poprzedniej serii. Zmianie uległa kolorystyka oraz wprowadzono doskonalsze wersje zabezpieczeń, Nowa seria jest drukowana na podłożu hybrydowym Hybrid™ firmy G+D za wyjątkiem banknotów o nominale 50 dolarów i 100 dolarów. Nominały te zostały wydrukowane na podłożu Durasafe® firmy Landqart AG

Nominał: 100 dolarów bahamskich
Podłoże: hybrydowe
Wymiary: 156 mm x 67 mm
Dominujący kolor: brązowy z odcieniami czerwieni i żółci
Orientacja: przednia strona w poziomie, tylna w pionie
Druk: Canadian Bank Note Company (CBNC)
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: 6 października 2021
Wizerunki banknotów serii CRISP 2005-2015
Opis banknotów obu serii na stronie Centralnego Banku Bahamów

W przypadku nowego banknotu o nominale 100 dolarów bahamskich, w miejsce portretu królowej Elżbiety II pojawił się Arthur Dion Hanna, zmarły w sierpniu 2021 r. Generalny Gubernator Wspólnoty Bahamów, wicepremier i minister finansów.

Przednia strona: Dwa romby – element rozpoznawczy dla osób niedowidzących i niewidomych; Seria i numer powtórzone dwukrotnie – w poziomie czarny, w pionie czerwony; Nominał cyfrowy z symbolem waluty powtórzony dwukrotnie w pionie; Nominał słowny w pionie; Element recto-verso; Nazwa banku centralnego; Element zabezpieczający w postaci muszli pod notami prawnymi w pionie. Znak wodny – podobizna Artura D. Hanny i cyfra 100.

Na pierwszym planie wizerunek Arthura Dion Hanny z imieniem nazwiskiem; Po lewej kwiat wianowłostka królewskiego (Royal Poinciana); Mapa państwa; Po prawej meduzy. Jedna z nich jest przeźroczysta.

Tylna strona: Element recto-verso; Symbol i nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie w poziomie i pionie; Zabezpieczenie firmy Crane Currency MOTION® (niebieski pasek w poziomie); Słowny nominał i nazwa waluty w pionie; Herb Wspólnoty Bahamów; Nazwa banku centralnego; Nazwa drukarni.

Na pierwszym planie makaira błękitna; W tle morska fauna.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Centralny Bahamów