Filipiny – test banknotów polimerowych

Aktualizacja: 3.12.2021

Według najnowszych doniesień, banknoty mają trafić do obiegu w kwietniu 2022 r.


25 października 2021 r. Bank Centralny Filipin (Bangko Sentral ng Pilipinas; BSP) zapowiedział podczas briefingu prasowego, że prawdopodobnie w 2022 r. rozpoczną się masowe testy polimerowych banknotów obiegowych.

BSP planuje wprowadzić do obiegu kilka (docelowo kilkaset) milionów sztuk polimerowych banknotów o nominale 1 000 peso filipińskich, który jest najczęściej używanym nominałem w kraju. Testy mają potrwać od trzech do sześciu lat, dzięki czemu możliwe będzie stwierdzenie czy polimer w rzeczywistości będzie trwalszy w użytkowaniu w porównaniu z jego papierowym (bawełna z abaką) odpowiednikiem.

Szacuje się, że podłoże polimerowe ma od 2,5 do 4 razy dłuższą żywotność niż papier. Obecnie stosowane podłoże banknotów Filipin wytrzymuje w klimacie tropikalnym ok. 18 miesięcy. Testy mają również dać odpowiedź czy nowe podłoże będzie bardziej higieniczne (łatwiejsze utrzymanie czystości oraz możliwości użycia powłok antywirusowych i antybakteryjnych), mniej zanieczyszczać środowisko (recykling), i co najważniejsze – odbiór przez społeczeństwo. Podłoże polimerowe jest również o wiele bardziej odporne na fałszerstwa, co w połączeniu z zabezpieczeniami w nich stosowanymi, pozwala na wyelimowanie, na dzień dzisiejszy, fałszywych banknotów w obiegu.

Aby uniknąć zafałszowania wyników (nierozpoznawalna nowość), polimerowe wersje banknotów będą graficznie identyczne z obecnymi w obiegu. Jedyną ich modyfikacją mają być zabezpieczenia stosowane w polimerowych podłożach.

‎BSP już w 2009 r. rozważał propozycję przejścia na podłoże polimerowe, ale bez powodzenia. Dopiero realne zagrożenie zdrowotne (pandemia COVID-19), ekonomia (koszty produkcji i obsługi) oraz zwiększona presja na ochronę środowiska doprowadziły do podjęcia realnych kroków.

Dane empiryczne wykorzystane przez BSP przy planowaniu operacji, pochodzą głównie od Banku Anglii, Banku Meksyku oraz banków centralnych Kanady, Australii i Nowej Zelandii, w których banknoty polimerowe są w użyciu od dłuższego czasu (Australia jako pierwsza na świecie wprowadziła banknoty polimerowe do obiegu w 1996). Bank Anglii stwierdził, że przejście na podłoże polimerowe dało w ciągu 10-ciu lat 25% redukcję kosztów. Bank Meksyku stwierdził zaś, że banknoty polimerowe peso meksykańskich, są czystsze i przenoszą mniej patogenów niż wersje papierowe.

Po zakończeniu testów władze Filipin podejmą decyzję o dalszym losie inicjatywy. W przypadku pozytywnego wyniku, wydaje się wielce prawdopodobne, że będzie to zielone światło do zastąpienia bawełnianego podłoża polimerowym.

peso filipińskie – piso ng Pilipinas
Symbol, skrót waluty: ₱
Kod ISO 4217: PHP
Podjednostka – 1/100: centavo/cêntimo

Banknot o nominale 1 000 peso filipińskich, będący obecnie w obiegu. Jego wizerunek trafi na testowe banknoty polimerowe.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: polymernotes.org, cnnphilippines.com