Rumunia – nowy banknot obiegowy

Aktualizacja: 26.11.2021

26 listopada 2021 r Narodowy Bank Rumunii (Banca Națională a României; BNR) opublikuje wizerunek nowego banknotu obiegowego o nominale 20 lei rumuńskich

lej rumuński – leu românesc
Symbol, skrót waluty: L
Kod ISO 4217: RON
Podjednostka – 1/100: ban

31 lipca 2019 r. BNR zapowiedział emisję banknotu o nominale 20 lei rumuńskich w 2020 r. Ze względu na pandemię COVID-19 plany te zostały odłożone.

25 listopada 2021 r. BNR zapowiedział prezentację nowego banknotu na konferencji prasowej w dniu 26 listopada. Nowy banknot ma wejść do obiegu 1 grudnia 2021 r. Na tej samej konferencji zaprezentowany zostanie również banknot kolekcjonerski.

W związku z planowanym przyjęciem waluty euro, niektóre banknoty mają identyczne wymiary jak banknoty euro. Ma to ułatwić płynne przejście na nową walutę.
1 lej rumuński = wymiary banknotu 5 euro
5 lei rumuńskich = wymiary banknotu 10 euro
10 lei rumuńskich = wymiary banknotu 20 euro
20 lei rumuńskich = bez odpowiednika
50 lei rumuńskich = wymiary banknotu 50 euro
100 lei rumuńskich = wymiary banknotu 100 euro
200 lei rumuńskich = bez odpowiednika
500 lei rumuńskich = wymiary banknotu 200 euro

Wszystkie banknoty leja rumuńskiego są drukowane na podłożu polimerowym. Rumunia jako pierwsza w Europie i druga na świecie, po Australii, wprowadziła do powszechnego obiegu banknoty polimerowe. Szczegółowe informacje o walucie Rumunii.

Po raz pierwszy na banknocie obiegowym rumuńskiej waluty zostanie przedstawiony wizerunek kobiety, wspierając równości płci i podkreślając rolę kobiecych osobowości w rumuńskiej historii i społeczeństwie.

Ecaterina Teodoroiu właśc. Cătălina Toderoiu (1894-1917) – rumuńska nauczycielka i sanitariuszka, oficer armii rumuńskiej. Urodziła się we wsi Vădeni (obecnie część Târgu Jiu). Po ukończeniu szkoły w rozpoczęła naukę w Szkole dla Dziewcząt w Bukareszcie. Od 1914 działała w ruchu skautowym. W 1916 zdobyła uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu nauczycielki. 27 października 1916, kiedy toczyła się I bitwa nad rzeką Jiu, Ecaterina wraz ze skautami wzięła udział w obronie Târgu Jiu. Po zakończeniu bitwy o miasto, wstąpiła na ochotnika do armii rumuńskiej. Początkowo służyła jako sanitariuszka. Będąc pod wrażeniem postawy rannych żołnierzy Ecaterina zdecydowała się przejść do służby liniowej. W nocy z 3 na 4 listopada brała udział w walkach w pobliżu Floreşti, gdzie została ranna w nogę i wzięta do niewoli niemieckiej. Udało się jej pozbawić broni konwojującego ją podoficera i uciec z niewoli. 14 listopada 1916 w bitwie pod Porceni zginął brat Ecateriny Nicolae. Aby pomścić brata, Ecaterina zdecydowała się walczyć w tej samej jednostce liniowej, w której poprzednio służył Nicolae. Ranna w czasie walk listopadowych 1916 w obie nogi i ramię trafiła do szpitala. Za dzielność na froncie została odznaczona Medalem za Odwagę I kl. (Medalia Virtutea Militară). Odznaczenie wręczył jej osobiście Ferdynand I. W marcu 1917 otrzymała awans do stopnia podporucznika (sublocotenent). Powierzono jej wtedy dowództwo plutonu. 3 września 1917 zginęła w bitwie pod Mărăşeşti. Prowadząc atak swojego plutonu na pozycje niemieckiego 40 pułku rezerwowego trafiły ją w pierś dwie kule z karabinu maszynowego. Jej ostatnie słowa miały brzmieć: Înainte! Răzbunaţi mă! (Naprzód! Pomścijcie mnie!).

Nominał: 20 lei rumuńskich
Podłoże: polimer, podłoże Guardian
Wymiary: 136 x 77 mm
Orientacja: pozioma
Dominujący kolor: oliwkowozielony
Druk: Oesterreichische Banknoten- und Sicherheitsdruckerei
Data wejścia do obiegu: 1 grudnia 2021

Przednia strona: Portret Ecateriny Teodoroiu, z rokiem urodzenia i śmierci (1894-1917), element kwiatowy przedstawiający bukiet krokusów (Crocus flavus). W tle w centralnej części znajduje się odznaka Organizacji Skautów Rumuńskich. Nominał cyfrowo-słowny: 20 LEI DOUĂZECI, w poziomie. Podpisy gubernatora i głównego kasjera. Herb Rumunii. Nazwa banku centralnego: BANCA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI. Stylizowane przedstawienie insygniów piechoty. Logo Narodowego Banku Rumunii w medalionie. Nominał słowny: DOUĂZECI LEI. w pionie. Data emisji: 1 decembrie 2021. Nominał cyfrowy: 20.

Tylna strona: Na Medalu Zwycięstwa przedstawienie uskrzydlonej postaci Zwycięstwa. Wizerunek Mauzoleum Mărășești. Za Mauzoleum kwiat lilii. Nominał słowno-cyfrowy. Nazwa banku centralnego: BANCA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI. Logo Narodowego Banku Rumunii wydrukowane w prawym górnym i lewym dolnym rogu w prostokącie. Nota prawna: FALSIFICAREA ACESTOR BILETE SE PEDEPSEŞTE CONFORM LEGILOR (Fałszerstwo jest karane zgodnie z prawem). Seria i numer wydrukowany czarnym tuszem, fontem tej samej wielkości po lewej stronie w pionie oraz czerwonym tuszem. o zróżnicowanej wielkości w poziomie.

Zabezpieczenia: opis na stronie banku centralnego

Wizerunki pozostałych banknotów obiegowe leja rumuńskiego emisji 2005-

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banca Națională a României, Wikipedia, Ecaterina Teodoroiu