Hongkong – banknot kolekcjonerski

Bank Chin (Hongkong) (中國銀行(香港)有限公司; Bank of China (Hong Kong); BOCHK) wyemituje banknot kolekcjonerski z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

dolar Hongkongu港元Hong Kong dollar 
Symbol, skrót waluty: HK$, 元
Kod ISO 4217: HKD
Podjednostka – 1./10: hòu/毫
Podjednostka – 1/100: sīn/仙 – cent
Podjednostka – 1/1000: mènh/文 – mill

Bank Chin (Hongkong) jest jednym z trzech banków (obok HSBC i Standard Chartered) upoważnionych przez Urząd Monetarny Hongkongu (香港金融管理局. Hong Kong Monetary Authority; HKMA) do emisji dolara Hongkongu,

Dla upamiętnienia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 Bank Chin (Hongkong) wyemituje banknot kolekcjonerski. Banknot jest prawnym środkiem płatniczym Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong Chińskiej Republiki Ludowej. Wszystkie banknoty będą pakowane i sprzedawane po cenach wyższych niż ich wartość nominalna. Bank Chin (Hongkong) wpływy ze sprzedaży banknotu przekaże na cel charytatywny.

Projekt banknotu czerpie inspirację ze słynnej linii z klasycznego chińskiego wiersza o tematyce księżycowej „Z daleka dzielisz tę chwilę ze mną”, która odzwierciedla zamiłowanie mieszkańców Hongkongu do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022 i ojczyzny.

Banknoty będą sprzedawana pojedynczo (Single Note) w folderach, niepociętych arkuszach z czterema banknotami (4-in-1 Uncut Notes) i niepociętych arkuszach z 35 banknotami (35-in-1 Uncut Notes). Arkusze liczą łącznie 1 600 000 sztuk banknotów. Do publicznej licytacji trafi również 200 zestawów – szczegóły zostaną ogłoszone w późniejszym czasie na stronie banku.

Seria/nazwa: Olympic Winter Games Beijing 2022
Nominał: 20 dolarów Hongkongu
Wymiary: 143 x 71,5 mm
Podłoże: papierowe
Dominujący kolor: niebieski
Orientacja: przednia strona pozioma, tylna pionowa
Druk: Hong Kong Note Printing Limited
Nakład: 2 000 000 sztuk
Data emisji/sprzedaży: 1-10 grudnia 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: na dzień 26.11.2021 r.
pojedynczy banknot: 138 dolarów Hongkongu – około 73,90 złotych
arkusz z 4 banknotami: 338 dolarów Hongkongu – około 180,99 złotych
arkusz z 35 banknotami: 1 388 dolarów Hongkongu – około 743,24 złotych

Przednia strona: Nominał cyfrowy; Logo i nazwa banku; Napis okolicznościowy; Numer seryjny czarny, o jednakowej wielkości fontu, w poziomie i pionie; Nominał cyfrowy – element recto-verso; Nota prawna; Podpisy i data; Po prawej stronie nić okienkowa, zmieniająca kolor w zależności od kąta patrzenia z wizerunkiem kwiatu i liczbą 20; Znak wodny – płatek śniegu i liczba 20; Po prawej i lewej stronie dwie ukośne linie – element dla osób niewidomych i niedowidzących. Napisy w dwóch językach, chińskim i angielskim.

Motyw główny: W tle płatek śniegu. Na nim godło Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 oraz Wieża Banku Chin w Hongkongu. Kwiat Bauhinia blakeana z liczbą 20 – element SPARK Orbital. zmieniający kolor w zależności od kąta patrzenia.

Tylna strona: Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie, w pionie i poziomie; Trzeci nominał jako element recto-verso; Po prawej, w pionie, napis okolicznościowy; Na dole nazwa banku; Po lewej stronie, w pionie, nota prawna w języku angielskim. Pozostałe napisy w dwóch językach, angielskim i chińskim.

Motyw główny: Wielki Mur Chiński. Widok na Hongkong i Port Wiktorii. Fajerwerki. Sylwetki panczenisty i narciarza zjazdowego. Płatki śniegu.

Banknoty kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Chin (Hongkong)