Makau – banknot okolicznościowy

Władze Monetarne Makau upoważniły Bank Chin do emisji banknotu okolicznościowego z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

pataca 澳門圓pataca de Macau
Symbol, skrót waluty: MOP$
Kod ISO 4217: MOP
Podjednostka – 1/10: dez avos
Podjednostka – 1/100: avo (nie występuje w obiegu)

Władze Monetarne Makau (澳門金融管理局, Autoridade Monetária de Macau; AMCM) są de facto bankiem centralnym Makau. Prawo do emisji banknotów, na zlecenie banku centralnego, w Specjalnym Regionie Administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej Makau mają dwa banki: portugalski bank rządowy Banco Nacional Ultramarino (大西洋銀行 – BNU) oraz chiński bank państwowy Bank Chin (Bank of China – BoC; 中国银行股份有限公司; por. Banco da China). BNU tłumaczy się jako Bank Oceanu Atlantyckiego i pełni rolę emitenta poza granicami Portugalii.

Seria/nazwa: 24.ª Edição dos Jogos Olímpicos de Inverno
Nominał: 20 patac
Wymiary: 143 x 71,5 mm
Podłoże: papierowe
Dominujący kolor: pastelowe fiolety, róże i żółcie
Orientacja: przednia strona pozioma, tylna pionowa
Druk: Hong Kong Note Printing Limited
Nakład:
Data emisji/sprzedaży: 1-23 grudnia 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: at par. Możliwość wymiany maksymalnie 2 sztuk na osobę

Przednia strona: Nominał cyfrowy i słowny; Logo i nazwa banku; Seria i numer czarny, o jednakowej wielkości fontu, w poziomie i pionie; Po prawej stronie nić okienkowa z symbolem znajdującym się na fladze i godle Makau i liczbą 20; Znak wodny – płatek śniegu i liczba 20; Po lewej stronie pięć kropek – element dla osób niewidomych i niedowidzących. Napisy w dwóch językach, chińskim i portugalskim.

Motyw główny: W tle płatek śniegu. Na nim godło Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 – Zimowy Sen, oraz wizerunek budynku oddziału Banku Chin w Makau. Element w kształcie kwiatu lotosu zmieniający kolor w zależności od kąta patrzenia (SPARK).

Tylna strona: Logo i nazwa banku; Nota prawna, podpisy; Nominał cyfrowy i słowny; Napis okolicznościowy. Napisy w języku chińskim i portugalskim.

Główny motyw. Wizerunek łyżwiarzy szybkich na krótkim torze (short track). Poniżej wizerunek obiektu wybudowanego na potrzeby igrzysk – National Speed Skating Oval (Narodowy Owal Łyżwiarstwa Szybkiego). Powyżej wizerunek ruiny katedry św. Pawła w Makau. Płatki śniegu.

Banknoty okolicznościowe są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Monetary Authority of Macao