Korea Północna – waluta awaryjna

Według doniesień południowokoreańskiej prasy zajmującej się tematyką Korei Północnej, rząd tego państwa (prawdopodobnie) wprowadził walutę awaryjną (waluta zastępcza, bon walutowy, kupon pieniężny) denominowaną w wonach północnokoreańskich.

Z powodu pandemii COVID-19, w Korei Północnej zabrakło importowanego z Chin papieru i farby drukarskiej, wykorzystywanych do druku wona północnokoreańskiego. Agencjom i przedsiębiorstwom państwowym brakuje gotówki, nie są realizowane przekazy pieniężne, powstają zaległości w wypłatach pensji i regulowaniu należności.

Aby rozwiązać problem niedoboru papierowej waluty, w drugiej połowie 2021 r. (sierpień), zaczęto drukować banknoty waluty awaryjnej nazywane donpyo (돈표 – kupon pieniężny) sygnowane przez Bank Centralny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (조선민주주의인민공화국중앙은행) .

Donpyo, o nominale 5 000 wonów północnokoreańskich, drukowany jest na papierze słabej jakości, czerwonym atramentem. Według doniesień prasowych, żadne dokumenty z tym związane ani informacje dla obywateli nie zostały podane do wiadomości publicznej – wszystkie dokumenty mają mieć klauzulę „ściśle tajne”. Wszystko to powoduje, że waluta awaryjna nie cieszy się popularnością i zaufaniem. Zarówno przedsiębiorcy jak i obywatele starają się unikać ich przyjmowania. Spotykany jest, rzadko, w niektórych regionach kraju. Na rynku donpyo jest dyskontowany na 3 800 – 4 000 wonów północnokoreańskich.

won północnokoreański조선민주주의인민공화국 원
Symbol, skrót waluty: ₩
Kod ISO 4217: KPW
Podjednostka – 1/100: dzon (czon. jun)

Dowiedz się więcej o:
skrótach, symbolach walut
kodzie ISO 4217

wizerunki banknotów na stronie banknote.ws

Przód: Godło Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej; Nazwa państwa: 조선민주주의인민공화국; Napisy: Bank Centralny – 중앙은행 (dwa pierwsze wersy dają też tłumaczenie: Bank Centralny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej), Kupon Pieniężny – 돈표, Data – 주체110 (2021)년 (Juche 110 (2021) – rok dżucze 110 (2021)). Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie. Przy nominale po lewej stronie, w dwóch wierszach powtarzające się 5000; Nominał słowny: pięć tysięcy wonów – 오천원; Łuk triumfalny w Pjongjangu; W tle powtarzająca się liczba 5000 i ozdobne ornamenty.

Tył Napis: Bank Centralny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej – 조선민주주의인민공화국중앙은행; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie. Przy nominale po lewej stronie, w dwóch wierszach powtarzające się 5000; Nominał słowny; Seria i numer w poziomie, powtórzona dwukrotnie, w kolorze czarnym i czerwonym. Seria, prawdopodobnie, NH – ㄴㅎ; W tle ozdobne ornamenty; Po lewej stronie, nad serią i numerem, logo banku centralnego.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: nknews.org, asiapress.org, dailynk.com, mediawatch.kr