Gwatemala – nowa wersja banknotu obiegowego

6 grudnia 2021 r. Bank Gwatemali (Banco de Guatemala; BG) opublikował wizerunek nowej wersji banknotu obiegowego o nominale 200 quetzali

quetzal quetzal
Symbol, skrót waluty: Q
Kod ISO 4217: GTQ
Podjednostka – 1/100: centavos

Nowa wersja, drugiej edycji, banknotu zachowała motyw i kolorystykę swojego poprzednika z 2009 r. Główne zmiany dotyczą rozmieszczenia, usunięcia, dodania elementów oraz zastosowania nowszych zabezpieczeń i elementu rozpoznawczego dla osób niewidomych i niedowidzących

Nazwa: Billete de Q200, segunda edición
Nominał: 200 quetzali
Podłoże: papierowe
Orientacja: pozioma
Wymiary: 67 x 156 mm
Dominujący kolor: niebieski i żółty
Druk: G+D Currency Technology
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: nie podano

Przednia strona: Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie; Ptak kwezal, będący symbolem państwa; Nazwa banku i państwa; Seria i numer powtórzona dwukrotnie, pozioma, czarna o jednakowej wielości fontu; Nominał słowny; Nota prawna i podpisy; Po prawej stronie, na górnej i dolnej krawędzi po sześć ukośnych kresek – element rozpoznawczy dla osób niewidomych i niedowidzących; Po prawej na dole, w polu znaku wodnego, nominał zapisany cyframi Majów; Obok flaga państwa; W tle motywy prekolumbijskie.

Motyw główny: Portrety trzech kompozytorów marimby na tle instrumentu: Sebastián Hurtado, Mariano ValverdeGermán Alcántara. W 2010 roku muzyka na marimbę i tradycyjne śpiewy z regionu Południowego Pacyfiku w Kolumbii zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Zabezpieczenia: Pasek z nominałem i akronimem banku: 200 BG – efekt zmiany koloru od złotego do zielonego i ruchu; Po lewej stronie, przy krawędzi, element recto-verso; Po prawej wizerunek pięciolinii i klucza wiolinowego – w zależności od kąta patrzenia kolor zmienia się od złotego do zielonego oraz widoczny efekt ruchu na pięciolinii i kluczu wiolinowym; Poniżej tłoczenie nominału zapisanego cyframi arabskimi i Majów; Znak wodny, wielotonowy – wizerunek postaci i nominału zapisanego cyframi arabskimi i Majów; Na górnym elemencie ozdobnym efekt kątowy – litery BG i 200; Mikrodruk: Pod i nad portretami – BANCODEGUATEMALA200QUETZALES. W różnych miejscach – GUATEMALATUNOMBREINMORTAL.

Tylna strona: Nazwa banku i państwa; Ptak kwezal; Nominał zapisany cyframi Majów; Nominał cyfrowy; Nominał słowny; Flaga państwa. W tle motywy ozdobne z czasów prekolumbijskich.

Motyw główny – alegoria marimby, instrumentu narodowego z partyturą muzyczną „La Flor del Café” (Kwiat kawy) autorstwa Germana Alcántary. Ilustracja do kompozycji „Noche de luna entre ruinas” (Księżycowa noc wśród ruin) Mariano Valverde.

Zabezpieczenia: Mikrodruki – BANCODEGUATEMALA, LIBREALVIENTOTUHERMOSABANDERA, BANCODEGUATEMALA200; Element recto-verso; Znak wodny.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Gwatemali