Somalia – zapowiedź emisji nowych banknotów

1 stycznia 2022 r. Gubernator Banku Centralnego Somalii (Central Bank of Somalia, Bankiga Dhexe ee Soomaaliya, البنك المركزي الصومالي) Abdirahman M. Abdullahi zapowiedział, w wywiadzie udzielonym rządowym mediom, plan wprowadzenia do obiegu, w najbliższych miesiącach, nowych banknotów

szyling somalijski – Shilin Soomaali – شلن صومالي
Symbol, skrót waluty: Sh.So.
Kod ISO 4217: SOS
Podjednostka – 1/100: senti

Teoretycznie, prawnym środkiem płatniczym w Somali jest szyling somalijski. W rzeczywistości w obiegu występuje powszechnie dolar amerykański, resztki szylinga somalijskiego oraz kopie i fałszywe banknoty zarówno szylinga jak i dolara. Jest to wynikiem rozpoczętej w 1991 r. wojny domowej, która zniszczyła struktury państwa oraz system walutowy. Części kraju, które nie są kontrolowane przez rząd, emitują własne waluty. Według Banku Światowego, 98% banknotów będących w obiegu jest fałszywa. Ostatnie banknoty szylinga somalijskiego zostały wydrukowane przez 1991 r. i stanowią ok. 2% banknotów będących w obiegu. Niedobór waluty i brak zaufania do niej, spowodowały upowszechnienie płatności elektronicznych (w dolarach amerykańskich). Ban Centralny Somali wznowił działalność w 2009 r. i próbuje odzyskać kontrolę nad systemem walutowym.

Plan emisji nowych banknotów pojawił się już w 2018 r. W 2019 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał udzielić pożyczki w wysokości 41 milionów dolarów amerykańskich na druk pierwszej serii banknotów. Według dostępnych informacji nowe nominały to: 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000 i 50 000 szylingów somalijskich.

Banknoty, według byłego gubernatora banku centralnego Abdisalana Omera Hadliye, zostały już wydrukowane (za kwotę 49 milionów dolarów amerykańskich) i są magazynowane w Sudanie. Banknoty miała wydrukować niemiecka drukarnia (prawdopodobnie w 2019 r.), o czym poinformował w marcu 2021 r.

Dostępne w Internecie wizerunki nowych banknotów, nie są finalnymi projektami. Na dzień dzisiejszy nie zostały oficjalnie zaprezentowane wizerunki ani specyfikacja.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: radiodalsan.com, hiiraan.com, somalipublicagenda.org, goobjooge.net
informacji dostarczył Ivan Bogdanov (bonistics.org)