Tajlandia – nowy banknot obiegowy

Bank Tajlandii (ธนาคารแห่งประเทศไทย, Bank of Thailand; BOT) wyemituje 24 marca 2022 r. nowy polimerowy banknot obiegowy

bat – บาทไทย 
Symbol, skrót waluty: ฿
Kod ISO 4217: THB
Podjednostka – 1/100: satang

Gubernator Banku Tajlandii, Sethaput Suthiwartnarueput, zaprezentował nowy polimerowy banknot o nominale 20 batów, którego emisja zaplanowana jest na 24 marca 2022 r. (24 มีนาคม 2565). Inicjatywa przejścia z papieru na polimer w przypadku banknotów 20 batów, który jest najczęściej używanym nominałem, ma na celu wydłużenie trwałości oraz zapewnienia większej czystości. Dzięki podłożu polimerowemu, banknoty nie będą wchłaniać wilgoci i brudu. Większa trwałość banknotów polimerowych ma też aspekt ekonomiczny – ogranicza potrzebę drukowania nowych banknotów w celu zastąpienia uszkodzonych. W dłuższej perspektywie obniża koszty druku i obsługi.

Nowy banknot zachowa motyw i cechy, co obecne w obiegu papierowe banknoty o nominale 20 batów. Zastosowane zostaną również zaawansowane technologie zapobiegające fałszerstwom. Dodatkowym zabezpieczeniem są „przezroczyste okna”, które są widoczne z obu stron. Dolne przezroczyste okienko zmienia kolor z półprzezroczystego żółtego na czerwony. Dla osób niedowidzących i niewidomych dodane zostaną wytłaczane cyfry „20” w górnym przezroczystym okienku.

To drugie podejście do druku banknotów na podłożu polimerowym Banku Tajlandii. Pierwsze banknoty polimerowe, o nominale 50 i 500 batów (obiegowe 50 batów oraz okolicznościowe/kolekcjonerskie 50 i 500 batów), zostały wprowadzone do obiegu w 1996 i 1997 r. Jednak ze względu na niedoskonałości ówczesnych polimerów nie zdały one egzaminu i zaprzestano ich druku.

Bank Tajlandii planuje także emisję innych nominałów na podłożu polimerowym.

Papierowe (bawełniane) banknoty o nominale 20 batów pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Seria: 17 seria bata tajlandzkiego
Nominał: 20 batów
Wymiary: 72 x 138 mm
Podłoże: polimerowe – DLR SAFEGUARD® i CCL’s GuardianTM
Dominujący kolor: zielony
Druk: De La Rue
Data wejścia do obiegu: 24.03.2022
dodatkowe informacje w języku tajskim
wizerunki banknotów bata na stronie banknote.ws

Przednia strona: Symulowany znak wodny – portret króla Ramy X; Folia okienkowa. Góra w kształcie kropli wody, z tłoczoną liczbą „20” – element rozpoznawczy dla osób niedowidzących i niewidomych. Dolna część w kształcie ornamentu bindu, z dynamicznym efektem zmiany koloru oraz liczby „20”; Pasek zabezpieczający z nominałem i nazwą waluty – 20 บาท 20 BAHT; Seria i numer powtórzona dwukrotnie – w poziomie zapisana literami i cyframi tajskimi, o jednakowej wielości fontu. Pionowa w zapisie zachodnim, o jednakowej wielkości fontu; Obraz pieczęci Jego Królewskiej Mości; Nota prawna – banknoty rządu Tajlandii są prawnym środkiem płatniczym o wartości dwudziestu batów; Portret króla Tajlandii w mundurze dowódcy Królewskich Tajskich Sił Powietrznych z Orderem Dziewięciu Klejnotów; Element zmienny optycznie, w kształcie ornamentu bindu, z liczbą „20”; Element recto-verso – godło Królestwa Tajlandii (ptak Garuda); Znaczniki maszynowe – ukośne linie przy obu krótszych krawędziach; Oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych – dwa kwiaty, ułożone jak liczba „20” w alfabecie Braille’a; Nominał liczbowy – po lewej w zapisie tajskim, po prawej z zapisie zachodnim; Po lewej stronie portretu utajony tekst – w zależności od kąta patrzenia ujawnia się liczba „20”; Pod folią okienkową podpisy.

Tylna stroma: Element recto-verso; Nominał w zapisie zachodnim, poniżej po lewej stronie w zapisie tajskim; Portrety króla Ramy I (Buddha Yodfa Chulaloke, 1737-1809) i króla Ramy II (Pra Buddha Lertla Napalai, 1767-1824); Godło dynastii Chakri; Folia okienkowa; Nota prawna – fałszowanie lub podrabianie banknotów jest przestępstwem z kodeksu karnego; Po lewej i prawej stronie zabezpieczenie przed kopiowaniem – konstelacja Oriona. W tle panorama miasta oraz scenka rodzajowa.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Bank Tajlandii