Chorwacja – strony narodowe monet euro

4 lutego 2022 r. Narodowy Bank Chorwacji (Hrvatska narodna banka; HNB) zaprezentował ostateczne wzory strony narodowej monet euro i eurocentów.

Republika Chorwacji planuje w 2023 r. zastąpić rodzimą kunę walutą euro. W związku z tym, 21 lipca 2021 r. Narodowy Bank Chorwacji przedstawił propozycje motywów przyszłych stron narodowych monet. Jedną z propozycji było umieszczenie wizerunki Nikoli Tesli na monetach o nominale 10, 20 i 50 eurocentów. Plany te wywołały reakcję sąsiedniej Republiki Serbii. Bank centralny Serbii zagroził interwencją na forum Unii Europejskiej, jeżeli Chorwacja będzie realizować swój plan. Przedstawiciel Serbii zarzucił Chorwacji uzurpowanie sobie serbskiego dziedzictwa. Nikola Tesla był Serbem, który urodził się na terytorium obecnie leżącym w granicach Chorwacji. Praktycznie całe swoje życie spędził Stanach Zjednoczonych Ameryki.

28 stycznia 2022 r. HNB otrzymał od Rady Unii Europejskiej zawiadomienie zatwierdzające przedłożone propozycje strony narodowej monet euro i eurocentów.

Produkcja obiegowych monet euro z chorwacką stroną narodową może rozpocząć się po decyzji Rady UE o przyjęciu euro przez Chorwację. Monety będą bite przez Mennicę Chorwacką (Hrvatska kovnica novca). Elementem identyfikacyjnym chorwackich monet euro i eurocentów będzie nazwa państwa: HRVATSKA.


Rada HNB podjęła, na wniosek Komisji ds. Pieniędzy, decyzję w sprawie ostatecznego wyboru projektu strony narodowej Republiki Chorwacji na obiegowych monetach euro i eurocentów:
– autorem projektu motywu „Mapa geograficzna Republiki Chorwacji z szachownicą w tle” monety 2 euro jest Ivan Šivak,
– autorem projektu motywu „Kuna leśna z szachownicą w tle” monety 1 euro jest Stjepan Pranjković. Wizerunek kuny znajduje się na obecnej walucie Chorwacji, której nazwa pochodzi również od tego zwierzęcia,
– autorem projektu motywu „Nikola Tesla z szachownicą w tle” monet 50, 20 i 10 eurocentów jest Ivan Domagoj Račić,
– autorką projektu motywu „Głagolica z szachownicą w tle” monet 5, 2 i 1 eurocenta jest Maja Škripelj. W centralnej części monety znajdują się litery „HR” zapisane głagolicą chorwacką, kanciastą, w formie ligatury, gdzie HR jest oficjalnym znakiem ISO 3166-1 alpha-2 dla Chorwacji.

Motyw szachownicy będzie użyty na wszystkich monetach. Strona wspólna (europejska; rewers) będzie zawierać wizerunek ustalony dla monet obiegowych euro.

Na ząbkowanym rancie monety 2 euro inskrypcja: O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO
O piękna, o droga, o słodka wolności – werset z poematu „Dubravka” (XVII w.) chorwackiego pisarza Ivana Gundulicia.

Pozostałe projekty


Dowiedz się więcej o:
monetach obiegowych, kolekcjonerskich i okolicznościowych euro
skrótach, symbolach walut
nazwa euro w innych językach

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: HNB