Czechy – walor kolekcjonerski

14 lutego 2022 r. České dukáty we współpracy z Státní tiskárna cenin zaprezentowała walor kolekcjonerski z okazji 50. urodzin Jaromíra Jágra

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Nazewnictwo wykorzystywane we wpisach na blogu jest tożsame z nazewnictwem stosowanym przez producenta. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: Jaromír Jágr
Nominał: 50
Wymiary: 194 x 84 mm
Projektant: Eva Hašková
Grawer/ryt: Martin Srb
Cena sprzedaży: 2 490 koron czeskich – ok. 465,74 zł na dzień 28.02.2022
Nakład: 10 000 sztuk: Cztery serie, A, B, C, D, po 2 500 sztuk
Emitent: České dukáty, s.r.o.
Druk: Státní tiskárna cenin, s.p. – Państwowa Drukarnia Papierów Wartościowych
Podłoże: papier bawełniany, zabezpieczony (banknotowy)
Data emisji/sprzedaży: czerwiec 2022

Jaromír Jágr (ur. 15 lutego 1972) – czeski hokeista, reprezentant Czech, pięciokrotny olimpijczyk. Wychowanek i właściciel klubu HC Kladno.

Przednia strona: Nominał „50” powtórzony dwukrotnie, w poziomie i pionie; Logo „Klub Potrójnego Złota” (Triple Gold Club) wykonane złotą folią (hot-stamping); Portret Jaromíra Jágra w stroju hokejowym z imieniem i nazwiskiem; W tle flaga Republiki Czeskiej oraz stylizowany czeski Lew.

Tylna strona: Herb Republiki Czeskiej; Pod nim liście lipy (lipa uważana jest za narodowe drzewo Czechów, Słowaków, Słoweńców i Łotyszy); Nominał „50” powtórzony dwukrotnie, w poziomie i pionie; Widok rynku Starego Miasta (dzielnica Pragi) z flagami narodowymi w rękach świętujących fanów; Lata rocznicowe: 1972-2022; Napisy w języku czeskim i angielskim – duma i honor to zwycięstwo.

Podłoże: Papier zawierający 50% bawełny, 0 gramaturze 100 g/m2. Znak wodny (dwutonowy) – liście lipy. Kolorowe włókna zabezpieczające.

Zabezpieczenia: Papier ze znakiem wodnym i włóknami. Tło rastrowe wykonane techniką sitodruku. Mikroteksty. Druk irysowy. Farby fluorescencyjne widoczne w świetle UV. Dodatkowo, na tylnej stronie, numeracja, w postaci liczby piramidalnej, seria czarna, powtórzona dwukrotnie, w pionie i poziomie, pokryta zieloną farbą fluorescencyjną widoczną w świetle UV.

Techniki druku: druk wklęsły, offset, typografia, hot stamping.

projekt waloru kolekcjonerskiego.

Walory kolekcjonerskie nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dowiedz się więcej:
Dodatkowe informacje o banknotach i zabezpieczeniach

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: 50jagr.cz, Státní tiskárna cenin