Francja – medal solidarności z Ukrainą

1 marca 2022 r. Mennica Paryska (Monnaie de Paris) wyemitowała mini medal solidarności z Ukrainą.

Inwazja Rosji na Ukrainę – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską, stanowiąca eskalację trwającej od 2014 roku wojny. Został poprzedzony rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe w Białorusi wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do kraju.

17 lutego zaczęły nasilać się ostrzały w rejonie frontu z separatystycznymi republikami Ługańskiej i Donieckiej, o które Rosja oskarżała Ukraińców. W końcu oskarżać ich zaczęła także o „ludobójstwo”, a Zachód o „zachęcanie Kijowa do agresji militarnej”. 21 lutego Rosja uznała niepodległość republik, które 23 lutego zwróciły się o pomoc w odparciu „agresji”.

24 lutego wojska zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do natarcia. Pierwsze dni konfliktu nie przyniosły Rosjanom spektakularnych sukcesów, za to w ogromnym stopniu zjednoczyły Ukraińców w oporze przeciw najeźdźcom, a opinię publiczną większości państw świata, rządy i organizacje międzynarodowe w proteście przeciw inwazji. Wdrożone zostały wobec Rosji znaczące sankcje gospodarcze, a do Ukrainy popłynęła pomoc, w tym także w sprzęcie wojskowym. Obecnie również Republika Białorusi aktywnie uczestniczy w ataku na Ukrainę, stając się stroną konfliktu. Wojska Federacji Rosyjskiej od początku wojny są oskarżane o zbrodnie wojenne atakując ludność i obiekty cywilne

Seria/nazwa: Solidarité  avec l’Ukraine
Nominał: –
Metal/stop: miedzionikiel – 75% Cu, 25% Ni. Rdzeń: mosiądz, nikiel
Masa: 17,70 g
Średnica: 34 mm
Stempel/jakość:
Rant:
Mennica: Monnaie de Paris
Data emisji: 1 marca 2022
Nakład:
Cena emisyjna/sprzedaży: 10 euro
Plan emisji Mennicy Paryskiej na rok 2022

wpisy nawiązujące do emisji solidarności z Ukrainą

W solidarności z Narodem Ukraińskim, który odważnie walczy w obronie swojej wolności, Monnaie de Paris wybiła mini medal, aby wesprzeć ludność dotkniętą tym konfliktem. Za każdy mini medal solidarności z Ukrainą zakupiony za 10 euro, Monnaie de Paris przekaże 8 euro na rzecz Czerwonego Krzyża dla ludności ukraińskiej. Celem tej darowizny jest zapewnienie pomocy humanitarnej w celu ochrony życia, godności i udzielenia pomocy ofiarom tego konfliktu zbrojnego.

Awers: Wieża Eiffla z dumnie powiewającą ukraińską flagą. Flaga prezentuje francuskie motto „LIBERTÉ, ÉGALITÉ, FRATERNITÉ” (wolność, równość, braterstwo”) oraz napis „UKRAINE” (Ukraina). Motto będące uniwersalnym przesłaniem pokoju i humanizmu nie znającym granic jest dodatkowo symbolizowane biegnącymi promieniami z czubka wieży. U podstawy wieży stylizowana unijna flaga z gwiazdami. Po lewej stronie napis „SOLIDARITÉ” (solidarność).

Rewers: Standardowy rewers mini medali – okrąg z gwiazd rozdzielony rokiem emisji; Logo i nazwa mennicy; Znak mennicy.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Monnaie de Paris