Ulster Bank – nowy banknot obiegowy

8 marca 2022 r. Ulster Bank zaprezentował nowy polimerowy banknot obiegowy o nominale 50 funtów szterlingów, który wejdzie do obiegu 15 czerwca 2022 r.

funt szterling – pound sterling
Symbol, skrót waluty: £
Kod ISO 4217: GBP
Podjednostka – 1/100: pens

Będzie to trzeci nominał nowej polimerowej serii funta szterlinga emitowanego przez Ulster Bank, mającej zastąpić banknoty papierowe. Pierwsze dwa nominały, 5 i 10 funtów, zostały wprowadzone do obiegu w 2018 r. Trzeci nominał, 20 funtów, w 2020 r. Wizerunki wszystkich banknotów Ulster Bank można obejrzeć na stronie banknote.ws oraz ACBI. Szczegółowy opis banknotu i wizerunki w lepszej jakości zostaną opublikowane w osobnym wpisie.

Prezentacja nowego banknotu w Dniu Kobiet nie jest przypadkowa. Nowy banknot oddaje hołd kobietom Irlandii Północnej, ich wkładu w rozwój kraju oraz osiągnięć, które zapisały się w historii świata.

Motyw banknotu prezentuje kobiety nauk przyrodniczych, pracownic przemysłu lniarskiego, stoczniowego, lotniczego oraz nowoczesnych dziedzin – bezpieczeństwa cybernetycznego.

Na przedniej stronie nowej serii banknotów prezentowana jest fauna i flora Irlandii Północnej – roślina kolcolist, kuna leśna 0raz motyl z rodzaju Leptidea (Leptidea reali?).

Na tylnej stronie znajdziemy symboliczne przedstawienie kobiet nauki w postaci badaczki w laboratorium, anonimowych pracownic przemysłu lniarskiego przy krosnach, tzw. „Millies” oraz odniesienia do kobiet pracujących w różnych gałęziach przemysłu.

W projekcie znajdziemy nawiązania do Jocelyn Bell Burnell, odkrywczyni pulsarów. Jako doktorantka, pracująca pod kierunkiem Antony’ego Hewisha, Jocelyn Bell zaobserwowała pulsary jako pierwsza w historii. Za to odkrycie Hewish (wraz z Martinem Ryle’em) otrzymał w 1974 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki; jej samej Nagrody Nobla nie przyznano. Otrzymała za to Medal Copleya od Towarzystwa Królewskiego w Londynie – jako druga kobieta w historii tej nagrody (2021). Jocelyn, uważana za jedną z czołowych astrofizyczek na świecie, jest także pionierką promowania kobiet i marginalizowanych w nauce.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: planetradio.co.uk, polymernotes.org