Łotwa – arkusz filatelistyczny i koperta FDC

10 marca 2022 r. Poczta Łotewska (VAS Latvijas Pasts) wyemitowała mini arkusz oraz kopertę FDC w geście solidarności z Ukrainą. Połowa wpływów ze sprzedaży zostanie przekazana organizacji charytatywnej Ziedot.lv

Nazwa: Atbalsts Ukrainai (Wsparcie dla Ukrainy)
Data emisji: 10 marca 2022
Nakład arkuszy: 20 000 sztuk
Nakład koperty FDC*: 800 sztuk
Drukarnia: SIA Baltijas Banknote
Projekt arkusza i koperty FDC: Ģirts Grīva
Cena sprzedaży arkusza: 9 euro
Cena sprzedaży koperty FDC: 2,44 euro
koperta FDC (First Day Cover) – koperta Pierwszego Dnia Obiegu, wydawana w dniu ukazania się danej emisji

wpisy nawiązujące do emisji solidarności z Ukrainą

Arkusz: Obszar arkusza w kolorach ukraińskiej flagi; napisy w języku łotewskim i ukraińskim:
– na górze: LATVIJA 2022 (ŁOTWA 2022), w kolorze białym
– po lewej, w pionie: SLAVA UKRAINAI! (CHWAŁA UKRAINIE!), w kolorze niebieskim i żółtym
– po prawej, w pionie: СЛАВА УКРАЇНІ! (CHWAŁA UKRAINIE!), w kolorze żółtym i niebieskim
– na dole po lewej, w tłumaczeniu: We współpracy z Ziedot.lv część dochodów ze sprzedaży znaczków zostanie przekazana na wsparcie Ukrainy, w kolorze niebieskim;
Kod kreskowy, (Logo Poczty Łotewskiej jako znak wodny pliku)

W centralnej części trzy znaczki z rokiem emisji / autorem, nazwą państwa, symbolem waluty euro, nominałem. Na górze napis w języku łotewskim i ukraińskim: Mēs ar jums! / Ми з вами! (Jesteśmy z Wami!), w kolorze czerwonym, żółtym i niebieskim. Główny motyw – flaga Republiki Łotwy i Ukrainy. W dolnym prawym rogu na dole kupon wyjaśniający: Pomnik Wolności w Rydze i Pomnik Niepodległości w Kijowie; napisy w języku łotewskim i ukraińskim – Jesteśmy z Wami! i Chwała Ukrainie!

Koperta FDC: „Powiewająca” ukraińska flaga z transparentnym przejściem; W górnym prawym rogu znaczek z okolicznościowym stemplem; Na dole po lewej Pomnik Wolności w Rydze i Pomnik Niepodległości w Kijowie; Pomiędzy nimi napisy w języku łotewskim i ukraińskim: Jesteśmy z Wami!, poniżej hashtagi: #Ukraina / #StandWithUkraine / #slavaukraini. Po prawej stronie pierwszego pomnika skrót: PDA (FDC); (W dolnym prawym rogu logo Poczty Łotewskiej jako znak wodny pliku)


Inwazja Rosji na Ukrainę – inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego 2022 roku przez Federację Rosyjską, stanowiąca eskalację trwającej od 2014 roku wojny. Został poprzedzony rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe w Białorusi wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do kraju.

17 lutego zaczęły nasilać się ostrzały w rejonie frontu z separatystycznymi republikami Ługańskiej i Donieckiej, o które Rosja oskarżała Ukraińców. W końcu oskarżać ich zaczęła także o „ludobójstwo”, a Zachód o „zachęcanie Kijowa do agresji militarnej”. 21 lutego Rosja uznała niepodległość republik, które 23 lutego zwróciły się o pomoc w odparciu „agresji”.

24 lutego wojska zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do natarcia. Pierwsze dni konfliktu nie przyniosły Rosjanom spektakularnych sukcesów, za to w ogromnym stopniu zjednoczyły Ukraińców w oporze przeciw najeźdźcom, a opinię publiczną większości państw świata, rządy i organizacje międzynarodowe w proteście przeciw inwazji. Wdrożone zostały wobec Rosji znaczące sankcje gospodarcze, a do Ukrainy popłynęła pomoc, w tym także w sprzęcie wojskowym. Obecnie również Republika Białorusi aktywnie uczestniczy w ataku na Ukrainę, stając się stroną konfliktu. Wojska Federacji Rosyjskiej od początku wojny są oskarżane o zbrodnie wojenne atakując ludność i obiekty cywilne


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Latvijas Pasts, lsm.lv