Polska – numizmat „Solidarni z Ukrainą”

W kwietniu 2022 r. Mennica Polska wprowadziła do sprzedaży numizmat-cegiełkę „Solidarni z Ukrainą”. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz organizacji niosącej pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy.

Mennica Polska S.A. do 2014 roku była jedynym producentem polskich monet obiegowych. Produkcję monet o nominale 1, 2 i 5 groszy straciła w latach 2014-2016 na rzecz Mennicy Brytyjskiej (The Royal Mint). Od 2017 roku ponownie jest jedynym producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego. Mennica produkuje monety również dla zagranicznych emitentów i banków centralnych, np. monety obiegowe dla Dominikany, Armenii i Ukrainy, a monety kolekcjonerskie dla Armenii, Białorusi, Ukrainy i Cypru

Nazwa: Solidarni z Ukrainą
Autor projektu: różni autorzy
Metal/stop: Ag 999
Masa: 10 g
Średnica: 38,61 mm
Stempel/jakość: jakość nieobiegowa (UNC), matowanie laserowe, kolorowy nadruk
Rant: gładki
Mennica: Mennica Polska
Nakład: nielimitowany
Data wprowadzenia do sprzedaży: 1 kwietnia 2022 r.
Cena sprzedaży: 149 złotych
wpisy nawiązujące do emisji solidarności z Ukrainą

Numizmat można kupić w sklepie online. Jako, że jest on produkowany na bieżąco, może być chwilowo niedostępny. W tej sytuacji można go zamówić poprzez email lub telefonicznie. Darmowa dostawa.

Awers: Na obrzeżu haftowana wstążka z ukraińskim ornamentem. Na niej napisy w kolorze białym: UKRAINE na górze i EUROPE na dole; W centralnej części fragment mapy konturowej Europy z nazwami państw w kolorze czarnym i morza w kolorze szarym. Kontur Ukrainy wypełniony białym kolorem z czarną nazwą państwa; Napisy w języku angielskim; Na dole mapki oznaczenie metalu i próby.

Rewers: Napis w języku angielskim: SOLIDARITY WHIT UKRAINE (SOLIDARNI Z UKRAINĄ) i w języku ukraińskim: СЛАВА УКРАЇНІ (CHWAŁA UKRAINIE); W centralnej części kolorowa flaga Ukrainy. Na jej tle konturowy wizerunek gołąbka pokoju, Napisy i kontur gołębia w kolorze białym.


Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: mennica.com.pl