Sudan – nowy nominał banknotu obiegowego

6 czerwca 2022 r. Bank Centralny Sudanu (بنك السودان المركزي, Central Bank of Sudan; CBOS) poinformował o wprowadzeniu do obiegu nowego banknotu obiegowego o nowym nominale 1 000 funtów sudańskich

funt sudański – جنيه سوداني – Sudanese pound
Symbol, skrót waluty: £S. lub ج.س
Kod ISO 4217: SDG
Podjednostka – 1/100: piastr

Nowa seria została zapoczątkowana w 2018 r. i składa się z pięciu nominałów: 50, 100, 200, 500 oraz 1 000 funtów sudańskich.

Zapowiedź emisji nowego banknotu padła już w 2019 r. Wprowadzenie nowego nominału podyktowane jest głównie kryzysem gospodarczym, dodatkowo pogłębiającym się z powodu wojny w Ukrainie, wysoką inflacją oraz niedoborem gotówki. Obecnie 1 dolar amerykański jest warty ok. 570 funtów sudańskich. Przed lutym 2021 r. 1 dolar amerykański kosztował ok. 55 funtów sudańskich. Nowy nominał jest warty ok. 9,41 złotych (1 SDG = 0,0094 PLN). Banknoty zostały wydrukowane (prawdopodobnie) już wcześniej, na co wskazuje data na banknocie oraz informacje prasowe, ale dopiero teraz zdecydowano o wprowadzeniu do obiegu

Nominał: 1 000 funtów sudańskich
Motyw: rolnictwo
Podłoże: papierowe
Orientacja: pozioma
Wymiary: 160 x 74 mm
Dominujący kolor: niebieski
Druk: Sudan Currency Printing Press (SCPP) 
Data emisjiczerwiec 2019 r. – według daty na wizerunku banknotu
Data wprowadzenia do obiegu: 6 czerwca 2022 r.
Wizerunki banknotów waluty Sudanu na stronie banknote.ws

Przednia strona: Przy lewej i prawej krawędzi oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych: w dwóch kolumnach naprzemiennie kropki i kreski; Nominał w zapisie arabskim; Element recto-verso w kształcie kwiatu; Nazwa banku centralnego; Pod nią zabezpieczenie antykseryczne – EURion; Pasek zabezpieczający, okienkowy, z efektem ruchu, z akronimem angielskiej nazwy banku: CBOS; Seria i numer w zapisie zachodnim, o jednakowej wielkości fontu w kolorze czerwonym; Pomiędzy motywem głównym i oznaczeniem identyfikacyjnym element zmienny optycznie – folia holograficzna z wizerunkiem kwiatu hibiskusa, akronimem banku oraz nominałem w zapisie arabskim i zachodnim; Na dole po prawej stronie nominał w zapisie arabskim; Po lewej nominał i nazwa waluty w zapisie arabskim; Po lewej stronie motywu głównego pole z utajonym obrazem: BCOS, na lewej krawędzi pola napis w pionie: LEGALNY BANKNOT PŁATNICZY w języku arabskim; W polu znaku wodnego, w pionie, miesiąc i rok: CZERWIEC 2019 w języku arabskim; Faksymile prezesa banku (gubernator); Znak wodny – głowa sekretarza z nominałem i akronimem banku. Ptak ten znajduje się również w godle Republiki Sudanu); Poniżej seria i numer w zapisie zachodnim, czarna, o jednakowej wielkości fontu; W tle ornamenty geometryczne. Motyw główny – silos na zboże i kukurydza; Poniżej obszaru z motywem mikrodruki.

Tylna strona: Testy w języku angielskim; Nominał w zapisie zachodnim; Nazwa banku centralnego; Poniżej zabezpieczenie EURion; Element recto-verso; Logo banku centralnego; Miesiąc i rok w pionie; Nominał w zapisie zachodnim; Nominał i nazwa waluty; Po lewej stronie nota prawna w pionie: Legalny Banknot Płatniczy; Motyw główny – kompozycja przedstawiająca wodospad w górach Dżabal Marra i Góry Taka. Na pierwszym planie rolnicy podczas prac polowych, z wizerunkiem prosa po lewej stronie; W tle ozdobne ornamenty i mikrodruki.

Źródło: SUDAN News Agency (SUNA), CBOS