ZEA – nowy banknot obiegowy

2 grudnia 2022 r. Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (مصرف الإمارات العربية المتحدة المركزي‎; CBUAE) zaprezentował banknot obiegowy

dirham ZEA  – درهم إماراتي 
Symbol, skrót waluty: د.إ
Kod ISO 4217: AED
Podjednostka – 1/100: fils

Tematem przewodnim nowego banknotu są osiągniecia Zjednoczonych Emiratów Arabskich w eksploracji kosmosu i technologii czystej energii oraz nawiązania do kultury i historii państwa.

Motyw przedniej strony przedstawia wizerunek zmarłego szejka Zajid ibn Sultan Al Nahajjan obok modelu promu kosmicznego – nawiązuje to do spotkania szejka z pionierami amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w 1976 roku i ambicji by umieścić ZEA wśród pionierskich odkrywców kosmosu. Cel ten osiągnięto w ramach misji Emirates Mars MissionHope Probe”. Temat uzupełnia wizerunek astronauty ZEA na zabezpieczeniu (folia okienkowa).

Motyw tylnej strony prezentuje wizerunek elektrowni jądrowej Barakah w emiracie Abu Zabi. Elektrownia odegra kluczową rolę w dywersyfikacji źródeł energii w kraju, zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, a tym samym umożliwi ZEA dalsze postępy w wypełnianiu międzynarodowych zobowiązań w tym zakresie.

Po raz pierwszy na banknocie regionu GCC (Rada Współpracy Zatoki Perskiej) i MENA (określenie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej) zastosowana największą folię KINEGRAM® firmy OVD Kinegram AG.

Obecny banknot o nominale 1000 dirhamów ZEA pozostaje w obiegu jako prawny środek płatniczy. Nowe banknoty będą dystrybuowane za pomocą bankomatów i w oddziałach banku.

Wpis zostanie uzupełniony o brakujące informacje

Seria: Trzecia seria
Nominał: 1 000 dirhamów ZEA
Podłoże: polimerowe
Orientacja: pozioma
Wymiary: ? mm
Dominujący kolor: brązy
Druk: Oumolat Security Printing ?
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: I połowa 2023 r. – 10 kwietnia 2023 r.
monety i banknoty związane z obchodami 50-lecia

Zabezpieczenia: folia okienkowa, druk farbą fluorescencyjną widoczną w świetle UV. druk wklęsły, mikrodruki

Przód: Giloszowa ornamentyka nawiązująca do orbit planet i obiektów Układu Słonecznego. W centrum portret szejka, z grafiką satelity, promu kosmicznego i planet z pierścieniami z prawej strony; Pod portretem nominał i nazwa waluty w języku arabskim: ألف درهم (tysiąc dirhamów); Poniżej nota prawna w języku arabskim: ورقة نقدية مضمونة القيمة بموجب القانون (Banknot, którego wartość jest prawnie gwarantowana); Na górze nazwa banku centralnego: مصرف الإمارات العربية المتحدة المركزي; Poniżej rok według kalendarza muzułmańskiego: هـ 1444 (1444 AH – rok obejmuje 2022 i 2023 według kalendarza gregoriańskiego. W domyśle 2022); Numer seryjny w zapisie arabskim, po lewej stronie – czerwony, w pionie i standardowym europejskim, na górze po prawej – czarny, w poziomie, o jednakowej wielkości fontu; Na górze pomiędzy rokiem i numerem seryjnym element recto-verso w postaci rozety; Z prawej strony portret szejka w okienku; Z lewej strony folia okienkowa z wizerunkiem kosmonauty, napisami „1000” w tle i „AED 1000” na dole, naprzemiennie w orientacji normalnej i odwróconej. Poniżej przenikający się napis „AED” i „1000”. AED – kod ISO 4217 waluty; Nominał w zapisie arabskim „١٠٠٠”, powtórzony dwukrotnie, na górze po lewej i na dole po prawej; Po lewej stronie dolnego nominału podpisy; Po lewej, obok portretu, logo marki narodowej ZEA; Pod nazwą banku centralnego wypukłe kropki – element identyfikacyjny dla osób niedowidzących i niewidomych, nominał w alfabecie Braille’a

Tył: Na górze nazwa banku centralnego w języku angielskim: CENTRAL BANK OF THE UNITED ARAB EMIRATES; Poniżej z lewej rok „2022” według kalendarza gregoriańskiego; Element recto-verso; Nominał cyfrowy powtórzony dwukrotnie – na dole po lewej i na górze po prawej. Prawy nominał wykonany techniką OVI – farba zmienna optycznie; Na dole nominał słowny i nazwa waluty w języku angielskim: ONE THOUSAND DIRHAMS; Po lewej stronie okienko z portretem szejka; Po prawej folia okienkowa z wizerunkiem kosmonauty; W centrum wizerunek elektrowni jądrowej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Emirates News Agency, centralbank.ae