Wyspa Man – przeprojektowanie waluty

11 września 2023 r. Rząd Wyspy Man (Isle of Man Government) poinformował o rozpoczęciu konsultacji na temat nowych motywów monet i banknotów funta Wyspy Man

funt Wyspy Man – Manx poundPunt Manninagh
Symbol, skrót waluty: £ – funt; p – pens
Kod ISO 4217: nieoficjalnie IMP
Podjednostka – 1/100: pens

Ogłaszając konsultacje minister skarbu dr Alex Allinson powiedział:

Zmiana monarchy zapewnia dogodny czas na zatrzymanie się i rozważenie wzorów używanych na walucie Wyspy Man. Informacje uzyskane w ramach konsultacji pomogą w procesie wymiany waluty i dadzą wgląd w poglądy społeczeństwa na ten temat.

Banknoty funta Wyspy Man (nazywanego także funtem manx) nie zostały znacząco zmienione od czasu przejęcia kontroli nad ich produkcją przez rząd Wyspy Man w 1961 roku. Rozpoczęte konsultacje mają też zadecydować o kształcie monety o nominale 1 funta – czy wprowadzić kształt 12 boczny, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii, czy pozostać przy obecnym, okrągłym. Monety zostały ostatni raz przeprojektowane w 2017 r.

Osoby biorące udział w konsultacjach proszone są o konkretne pomysły na to, co lub kto może pojawić się na przyszłych projektach banknotów i monet, a także o uszeregowanie następujących sugestii pod względem ważności:

  • Lokalne zabytki
  • Lokalna przyroda
  • Wydarzenia historyczne / wydarzenia o społecznym znaczeniu
  • Lokalna sztuka
  • Lokalna osobowość
  • Osiągnięcia Wyspy Man, takie jak przemysł, sport, sztuka, kwestie społeczne, z których można być dumnym

Konsultacje potrwają sześć tygodni i zakończą się w poniedziałek 23 października.

Funt Wyspy Man jest sztywno powiązany z funtem szterlingiem (GBP) w stosunku 1:1. Obok niego w powszechnym obiegu jest także (kontynentalny) funt szterling. Funty Wyspy Man nie są gwarantowane przez Bank Anglii. Dodatkowe informacje dostępne są w przewodniku.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Isle of Man Government