Katar – nowa seria banknotów obiegowych

13 grudnia 2020 r. Bank Centralny Kataru (مصرف قطر المركزي; QCB) ogłosił podczas konferencji prasowej o wprowadzeniu do obiegu, w dniu 18 grudnia 2020 r., nowej serii banknotów obiegowych

rial katarski – ريال قطري
– skrót waluty: QR, ر.ق
– kod ISO 4217: QAR
– podjednostka – 1/100: dirham

Nowa, 5 seria banknotów wejdzie do obiegu w Święto Narodowe Kataru. Do obiegu wprowadzony zostanie także nowy nominał – 200 riali katarskich, który nie występował w poprzednich seriach. Banknoty mają zróżnicowane wymiary, elementy identyfikacyjne dla osób niedowidzących i niewidomych, 64 nowoczesnych zabezpieczeń oraz nowe wzornictwo. Druk banknotów, oraz zabezpieczenia wykonała drukarnia De La Rue.

W banknocie o nominale 500 riali katarskich zastosowano, po raz pierwszy, najnowsze rozwiązanie firmy De La Rue – NEXUS™.

Na innych nominałach znalazły się: IGNITE® (50, 100 i 200 riali katarskich) oraz PUREIMAGE™ (5 i 10 riali katarskich). Więcej informacji o tych i dodatkowych zabezpieczeniach na stronie De La Rue.

Przednie strony banknotów mają wspólny motyw oparty na tradycyjnych wzorach geometrycznych, flagę państwa, elementy florystyczne i ozdobną bramę przedstawiającą historyczną architekturę Kataru.
Tylne strony banknotów zawierają motywy nawiązujące do tradycji, islamskiej historii, kultury, flory i fauny oraz rozwoju, edukacji, sportu i gospodarki Kataru.

Dodatkowo, bank centralny wprowadził specjalny system śledzenia/przepływu nowych banknotów po ich numerach seryjnych. System oparty jest o bazy danych – handlowych i bankowych.

Prospekt informacyjny ze szczegółowym opisem banknotów

Czwarta seria banknotów będzie w obiegu do 19.03.2021 r. (90 dni od daty emisji 5 serii). Po tym terminie przestaną być prawnymi środkami płatniczymi i będzie można je wymienić tylko w banku centralnym przez okres 10-ciu lat.

Źródło: QBC; De La Rue plc