Strefa euro – nominał 20 euro na podłożu hybrydowym

Niemiecki Bank Federalny (Deutsche Bundesbank) poinformował, że od 2021 r. będzie drukować banknoty serii Europa o nominale 20 euro na podłożu hybrydowym. Będzie to trzeci nominał, obok 5 i 10 euro. Niemiecki bank centralny dołączy do grona kilku innych banków, które zaczęły drukować ten nominał już w połowie 2020 r.

Banknoty euro drugiej serii, o nazwie Europa, zostały wprowadzone do obiegu w 2013 r. Banknoty tej serii są drukowane na podłożu papierowym (z włókien bawełnianych) i hybrydowym. Podłoże hybrydowe, w rzeczywistości jest papierem bawełnianym pokrytym warstwą lakieru. Warstwa ta nadaje banknotowi gładkość i co najważniejsze, wydłuża trwałość użytkowania – odporność mechaniczną oraz na zanieczyszczenia.

Wszystkie banknoty euro, bez względu na rok emisji, serię, podłoże, oraz nieemitowany już nominał 500 euro, pozostają prawnymi środkami płatniczymi bez ograniczeń czasowych. Są one wycofywane z obiegu w sposób naturalny – w wyniku zniszczenia, zużycia lub w wyniku celowego działania polegającego na zatrzymywaniu banknotów papierowych lub starszych emisji i wydawania w ich miejsce banknotów nowej serii na podłożu hybrydowym

Źródło: Der Spiegel; EBC