Frank CFP – nowe monety obiegowe

Instytut Emisji Terytoriów Zamorskich Francji (Institut d’Émission d’Outre-Mer; IEOM) w grudniu 2020 r. zapowiedział modernizację monet franka CFP. W dniu 23 marca 2021 r. zaprezentował nowe wizerunki monet oraz podał szczegółowe informacje

frank CFP – franc Pacifique
Symbol, skrót waluty: F
Kod ISO 4217: XPF
Podjednostka – 1/100: centym

Na dzień dzisiejszy, w obiegu są dwa zestawy monet. Jeden zestaw emitowany jest dla Polinezji Francuskiej, drugi dla Nowej Kaledonii oraz Wallis i Futuny. Oba składają się z monet o nominale: 1, 2, 5, 20, 50 i 100 franków CFP. Monety mają wspólnej awersy i odmienne rewersy (podobnie jak monety waluty euro).

Nowa seria składać będzie się z 6 nominałów: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 franków CFP. Monety o nominale 1 i 2 franków CFP nie będą już emitowane. Nowością jest nominał 200 franków CFP, który w poprzedniej serii nie występował. Monety mają zróżnicowane kolory i średnicę, a moneta najwyższego nominału jest bimetaliczna. Motywy monet będą wspólne dla wszystkich trzech terytoriów.

W zawiązku z wycofaniem nominałów 1 i 2 franków CFP, ceny w obrocie gotówkowym będą zaokrąglane do wartości 5 lub 0 według schematu:
Ceny kończące się na 1 i 2 do 0 w dół: np. 51 i 52 franków CFP = 50 franków CFP
Ceny kończące się na 6 i 7 do 5 w dół: np. 56 i 57 franków CFP = 55 franków CFP
Ceny kończące się na 3 i 4 do 5 w górę: np. 53 i 54 franków CFP = 55 franków CFP
Ceny kończące się na 8 i 9 do 0 w górę: np. 58 i 59 franków CFP = 60 franków CFP

Nowa seria wejdzie do obiegu 1 września 2021 r. Stare monety będą w równoległym obiegu do 31 maja 2022 r. Po tym terminie przestaną być akceptowane w płatnościach. Monety wybije Mennica Paryska

Opis monet:

Awersy:
5 franków CFP. Motyw roślinny. Na pierwszym planie kwiaty gardenii tahitańskiej i plumerii. W tle – drzewo iglaste – Araucaria columnaris i liście taro.

10 franków CFP. Motyw morski. Na pierwszym planie łódź używana przez lokalne społeczności. W tle przedstawiciele fauny – rybitwy, płaszczki, ostrygi i małże z perłami.

20 franków CFP. Motyw fauny morskiej. Na pierwszym planie wargacz garbogłowy (napoleon), ryby o francuskiej nazwie Ange (anioł), Cocher (woźnica). W tle – koralowce, żółwie morskie i ryby.

50 franków CFP. Motyw fauny i flory lądowej. Na pierwszym planie papuga rogata. W tle – kagu, chlebowiec właściwy, liście paproci i niaouli.

100 franków CFP. Motyw antropologiczny. Na pierwszym planie fare – tradycyjna chata tych rejonów. W tle – tradycyjne okrągłe budowle, narzędzia i ozdobniki roślinne.

200 franków CFP. Motyw kulturowy. Na pierwszym planie trzy włócznie – flèche faîtière, bęben i ukulele. W tle – tkanina z lokalnym wzorem – Tapa de Wallis, rzeźby – Tiki, ozdobne framugi drzwi.

Rewersy: Nazwa emitenta; Rok emisji; Nominał; Skróty i oznaczenie waluty; Skrót RF – Republika Francji; Motyw ozdobny.
Ranty: różne, w zależności od nominału
Stop monet: brak informacji
Średnica: brak informacji

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: IEOM