Papierowa kryptowaluta

Kryptowaluty, od początku powstania, istnieją jako wirtualne byty. Nie możemy ich fizycznie zobaczyć ani dotknąć. Jedyną prezentacją kryptograficznych operacji są księgowe zapisy w cyfrowych portfelach. Ma to swoje ograniczenie – kryptowalutami możemy zapłacić jedynie w cyfrowej formie, w miejscach oferujących taki sposób płatności. Najczęściej są to sklepy internetowe, choć spotyka się także terminale płatnicze w sklepach fizycznych. Częściowym rozwiązaniem tej niedogodności, ograniczonego zasięgu i użycia, są kryptowalutowe karty płatnicze. Zdeponowane kryptowaluty na karcie płatniczej są przeliczane na prawdziwe pieniądze podczas płatności. Czy pomysły emisji cyfrowej waluty w fizycznej postaci mogą upowszechnić waluty cyfrowe, ich użycie i zwiększyć zaufanie? Trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie i snuć realistyczne scenariusze. Na razie główną przeszkodą jest spekulacyjny charakter oraz niechęć instytucji finansowych i rządów. Tym niemniej takie próby są podejmowane, na razie jako koncepcje studyjne.

7 marca 2021 r. wystartował nowy projekt – Noteworthy, który ma duże szanse na zrealizowanie tej wizji: kryptowaluta bitcoin dostępna w fizycznej postaci banknotów i monet. Połączenie technologii blockchain z tradycyjnym drukiem i biciem monet.

W projekt zaangażowane są nie byle jakie postacie: Larry Felix – były dyrektor Bureau of Engraving and Printing; Peter Vessenes – założyciel Bitcoin Foundation; Manuela Pfrunder – projektantka 9 serii franka szwajcarskiego; Edmund Moy – 38 Dyrektor United States Mint; Douglas Crane – były wiceprezes Crane & Co; To tylko część osób i instytucji zajmujących się drukiem, zabezpieczeniami, projektowaniem i całą otoczka z tym związaną. Dobór tych osób i instytucji gwarantuje wysokiej jakości projekty graficzne, doskonałe zabezpieczenia i druk. Na chwilę obecną brak jest szczegółowych informacji o projekcie, zasadzie działania oraz wizualizacji projektów. Banknoty mają zostać wyposażone w mikroporocesory, umożliwiające interakcje z aplikacją mobilną.

Nie jest to pierwsza i jedyna inicjatywa mająca na celu przeniesienie wirtualnej kryptowaluty na fizyczne podłoże. W 2020 r. powstał projekt Bitcoin Banknote Project, który w kooperacji Independent Currencies przedstawił założenia, rozwiązania i projekty.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Noteworthy; Independent Currencies; Coin World; Bitcoin Banknote Project