0 euro – Bitwa pod Legnicą

29 maja 2021 r. do sprzedaży trafi walor pamiątkowy 0 euro souvenir upamiętniający 780. rocznicę Bitwy pod Legnicą oraz 60-lecie Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, oddziału Muzeum Miedzi. Plan emisji został ogłoszony podczas konferencji prasowej w Muzeum Miedzi w Legnicy

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: 780. rocznica Bitwy pod Legnicą
Nominał: 0 euro souvenir
Numer katalogowy | Motyw: 16/2021 i 17/2021 | PLAC-2021-2
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Małgorzata Pławecka-Jasek
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 5 000 sztuk, w tym: 4 000 sztuk w wersji zwykłej i 1 000 sztuk w wersji anniversary
Emitent: Muzeum Miedzi w Legnicy
Partnerzy Emisji: Ambasada Mongolii w Polsce, Starostwo Powiatowe w Legnicy, Urząd Miasta w Legnicy oraz Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Data emisji: 29 maja 2021 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Będzie to drugi walor pamiątkowy poświęcony Legnicy, pierwszym był: Legnica – Zamek Piastowski. Pierwotny plan emisji był przewidziany na 9 kwietnia – dzień bitwy z 1241 r., który został pokrzyżowany przez pandemię.

Na przedniej stronie wizerunek gotyckiego kościoła postawionego w miejscu, gdzie według tradycji odnaleziono zwłoki poległego Henryka II Pobożnego – obecnie siedziba Muzeum oraz obraz bitwy I najazdu mongolskiego na Polskę przedstawiony w miedziorycie Gottlieba Boettgera (grafika z książki Carla A. Menzla „Geschichte Schlesiens” z 1808 r. ze zbiorów Muzeum Miedzi). W tle panorama Legnicy. Pieczęć Henryka Pobożnego z jedynym wizerunkiem wykonanym za życia księcia. Widniejący na tarczy orzeł z przepaską w kształcie półksiężyca i krzyżem na piersiach stał się znakiem śląskiej gałęzi Piastów a następnie całego regionu. Obecnie orzeł legnickiego księcia widnieje w herbie Województwa Dolnośląskiego.

Tylna strona wspólna dla walorów 0 euro souvenir

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: muzeum-miedzi.art.pl; Banknoty Pamiątkowe