Węgry – moneta kolekcjonerska

10 czerwca 2021 r. Narodowy Bank Węgier (Magyar Nemzeti Bank; MNB) wyemitował monetę kolekcjonerską z okazji 750-lecia miasta Győr

forint – magyar forint
Symbol, skrót waluty: Ft
Kod ISO 4217: HUF
Podjednostka – 1/100: filler

Motyw monety związany jest z 750 rocznicą nadania statusu miasta królewskiego Győr. Moneta zaprojektowana przez Ferenca Lebó.

Győr jest jednym z najstarszych miast na Węgrzech, jednym z ośrodków gospodarczych, intelektualnych, kulturalnych i sportowych zachodnich Węgier oraz siedzibą władz komitatu (województwa) Győr-Moson-Sopron, a także ośrodkiem administracyjnym powiatu Győr. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych barokowych miast Węgier. Św. Stefan uczynił z osady centrum świeckie i kościelne, zakładając tu diecezję i biskupstwo. W 1271 r. Stefan V. podniósł Győr do rangi miast królewskich, co wiązało się między innymi z przywilejem wolnego wyboru sędziów i bezcłowego handlu. W czasach tureckich pełnił znaczącą rolę militarną jako twierdza graniczna. Pod koniec XIX wieku rozwinął się w ośrodek przemysłowy i do dziś zachowuje swoją znaczącą rolę.

Seria/nazwa: 750 éves Győr
Nominał: 750 forintów
Metal/stop: stop miedzi (75%), niklu (4%) i cynku (21%) – Cu75Ni4Zn21
Masa: 9,4 g
Średnica: 29,5 mm
Stempel/jakość: nieobiegowa – BU
Rant: ząbkowany
Mennica: Magyar Pénzverő Zrt. (Mennica Węgierska)
Nakład: 40 000 sztuk
Data emisji: 10 czerwca 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 750 forintów – ok. 9,7 złotych na dzień 10.06.2021
Plan emisji na 2021 r.
Plan emisji na 2022 r.

Awers: Nazwa państwa; Znak mennicy – BP.; Rok emisji; Nominał i nazwa waluty; Ozdobny sznur pereł; Logo nawiązujące do historycznej przeszłości Győr. Miedziany kogut (wiatrowskaz) jest jednym z symboli miasta, nawiązującym do triumfu wolności, zwycięstwa, męstwa i zaradności. Legenda głosi, że gdy w 1598 roku miedziany kogut zapiał, wojskom chrześcijańskim udało się odbić miasto z rąk Turków.

Rewers: Napis – V. ISTVÁN 750 ÉVE ADOMÁNYOZOTT KIRÁLYI VÁROSI JOGOKAT GYŐRNEK z kropkami na początku i końcu (Stefan V nadał Győrowi status miasta królewskiego 750 lat temu); Znak autora; Ozdobny sznur pereł; Logo obchodów 750-lecia Győr – motyw bastionu nawiązujący do militarnej roli miasta pod panowaniem tureckim.

Monety kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: MNB