Gruzja – moneta kolekcjonerska

6 lipca 2021 r. Narodowy Bank Gruzji (საქართველოს ეროვნული ბანკი; NBG) wyemitował monetę kolekcjonerską z okazji 100. rocznicy uchwalenia pierwszej Konstytucji Demokratycznej Republiki Gruzji

lari – ლარი
Symbol, skrót waluty: ₾, ლ
Kod ISO 4217: GEL
Podjednostka – 1/100: tetri

Zgromadzenie Ustawodawcze Demokratycznej Republiki Gruzji po raz pierwszy uchwaliło konstytucję kraju 21 lutego 1921 r. Konstytucja uznała, że ​​Gruzja jest wolnym, niezależnym i niepodzielnym państwem oraz republiką demokratyczną pod względem establishmentu politycznego. Dokument określił Tbilisi jako stolicę i zatwierdził gruziński jako oficjalny język państwowy.

Pierwsza konstytucja Gruzji gwarantowała prawa i wolności człowieka oraz stanowiła, że ​​wszyscy obywatele są równi pod względem płci, praw politycznych, obywatelskich, ekonomicznych i rodzinnych. Oprócz praw obywateli Konstytucja uznała prawa mniejszości etnicznych. Treść pierwszej konstytucji Gruzji była jedną z najbardziej zaawansowanych jak na tamte czasy. Konstytucja uznawała wartości takie jak wolność, demokracja i rządy prawa.

Konstytucja Demokratycznej Republiki Gruzji odegrała ważną rolę w rozwoju historii gruzińskiego konstytucjonalizmu i państwowości. Obecna konstytucja opiera się na podstawowych zasadach konstytucji z 1921 roku. Co ważne, to Konstytucja określa status Narodowego Banku Gruzji, dokumentując jego niezależność.

Seria/nazwa: საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის პირველიკონსტიტუციისმიღების 100 წლისთავიგამოშვების
Nominał
: 5 lari
Metal/stop: Ag 925
Masa: 15,5 g
Średnica: 33 mm
Stempel/jakość: proof
Rant: gładki
Mennica: Mincovňa Kremnica
Nakład: 1 500 sztuk
Data emisji: 6 lipca 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży: 95 lari – ok. 114,5 złotych na dzień 6 lipca 2021 r.

Projekt monety: Giorgi Abkhazava i Maia Dzidziguri.

Awers monety: Napisy w języku angielskim i gruzińskim – Konstytucja Gruzji; Nazwa państwa w języku gruzińskim i angielskim; Lata rocznicowe; Kompozycja gruzińskich liter ს, დ, რ, które są pierwszymi literami nazwy państwa z 1921 r.: საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა (Demokratyczna Republika Gruzji). Poniżej ornament z pierwszej i ostatniej strony pierwszego wydania Konstytucji opublikowanej w 1921 r.

Rewers monety: Kompozycja, w kształcie rombu, ze słów i fraz zaczerpniętych z różnych artykułów konstytucji; Nominał i nazwa waluty.

Monety kolekcjonerskie są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBG