Mongolia – banknot okolicznościowy

10 lipca 2021 r. Centralny Bank Mongolii (Монгол Улсын Төв банк, Монголбанк) wyemitował nowy banknot okolicznościowy z okazji 100. rocznicy Rewolucji Ludowej

tugrik – төгрөг (tögrög)
Symbol, skrót waluty: ₮
Kod ISO 4217: MNT
Podjednostka – 1/100: mongo (мөнгө; möngö)

Projekt banknotu okolicznościowego bazuje na obiegowym banknocie o tym samym nominale – 10 000 tugrików. Motyw banknotu upamiętnia 100. rocznicę rewolucji w Mongolii 1921 roku.

Nominał: 10 000 tugrików
Podłoże: papierowe
Wymiary: 72 х 150 mm – wspólny dla wszystkich nominałów
Dominujący kolor: brązy
Druk:
Nakład:
Data wprowadzenia do obiegu: 10 lipca 2021

Przód banknotu: Na prawym i lewym brzegu banknotu oznaczenie dla osób niedowidzących i niewidomych – po sześć wypukłych ukośnych kresek; Po lewej stronie pionowej serii napis w języku mongolskim, wykonany tradycyjnym pismem; Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie – raz cyframi arabskimi zapisu zachodniego i dwukrotnie cyframi mongolskimi; Seria i numer powtórzona dwukrotnie – pionowa w kolorze czarnym, pozioma w kolorze czerwonym o jednej wielkości fontu; Logo rocznicowe wykonane farbą zmienną optycznie (efekt tęczy 3 D), pod logo napis i lata rocznicowe; Poniżej zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie (efekt tęczy 3 D) – sylwetka jeźdźca; Po lewej i poniżej obszaru zadrukowanego mikrodruki z nazwą banku; Pomiędzy wizerunkiem postaci a tabliczką, w dolnej części, elementy zmienne optycznie z nominałem.

Wizerunek Czyngis-chana; Po prawej stronie sylwetki narodowy symbol Soyombo, znajdujący się na fladze oraz godle Mongolii, używany także przez instytucje państwowe oraz na oficjalnych dokumentach. Symbol pokryty farbą UV; Obok tabliczka Pajdza – noszona przez mongolskich urzędników i posłów, która oznaczała, że właściciel posiada autorytet i pewne przywileje, z okrągłym elementem recto-verso i napisami tradycyjnym pismem mongolskim.

Tył banknotu: Wizerunek generała Damdina Suche Batora, bohatera narodowego, dowódcy sił mongolskich z fragmentem jego przemówienia podczas proklamowania rewolucji; Nominał cyfrowy powtórzony trzykrotnie – dwukrotnie cyframi arabskimi z zapisie zachodnim i raz cyframi mongolskimi; Tylna strona tabliczki Pajdza z nazwą banku i elementem recto-verso; Nazwa państwa; Pasek zabezpieczający z napisem 100. lat rewolucji ludowej; Nazwa waluty; W lewym dolnym rogu rok emisji; „Pijąca Fontanna” na dworze Czyngis-chana w Karakorum, dawnej stolicy Imperium Mongolskiego. W lewym górnym rogu mapa Mongolii widoczna w świetle UV; Nazwa banku, państwa i waluty zapisana cyrylicą, której obecnie używa się do zapisu języka mongolskiego.

Banknoty okolicznościowe są prawnymi środkami płatniczymi o wartości nominalnej

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Монголбанк, bonistics.org