Ukraina – moneta kolekcjonerska

29 lipca 2021 r. Narodowy Bank Ukrainy (Національний банк України, NBU) wyemituje monetę kolekcjonerską z serii Flora i fauna Ukrainy – Czarnobyl. Odrodzenie. Koń Przewalskiego

hrywna – гривня
Symbol, skrót waluty: ₴
Kod ISO 4217: UAH
Podjednostka – 1/100: kopiejka

Moneta kolekcjonerka koń Przewalskiego kontynuuje serię flora i fauna Ukrainy, rozpoczynając równocześnie podserię – Czarnobyl. Renesans. Paradoksalnie, katastrofa Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej dała naturze niepowtarzalną szansę na odrodzenie, z której w pełni skorzystała. W 2016 r. na terenie dotkniętym awarią elektrowni jądrowej powstał największy i najmłodszy rezerwat przyrody Ukrainy – Czarnobylski Radio-Ekologiczny Rezerwat Biosfery. Podstawowym zadaniem rezerwatu jest ochrona zwierząt wpisanych do czerwonej księgi gatunków zagrożonych, a nawet multiplikacja wybranych gatunków. Moneta dedykowana jest symbolowi odrodzenia dzikiej przyrody, kultowemu zwierzęciu rezerwatu – koniowi Przewalskiego – jedynemu istniejącemu gatunkowi dzikich koni, które przetrwały do ​​dziś w swojej pierwotnej postaci.

Seria/nazwa: Флора і фауна України – Чорнобиль. Відродження. Кінь Пржевальського
Nominał: 5 hrywien
Metal/stop: CuNi15Zn21 (nowe srebro)
Masa: 16,54 g
Średnica: 35 mm
Stempel/jakość: nieobiegowa (UNC). Tampondruk
Rant: karbowany
Mennica: Банкнотно-монетний двір Національного банку (Mennica NBU)
Nakład: 40 000 sztuk, w tym 20 000 sztuk w ozdobnym opakowaniu
Data emisji: 29 lipca 2021 r.
Cena emisyjna/sprzedaży:
71 hrywien w wersji zwykłej – ok. 10,19 złotych na dzień 20 lipca 2021 r.
104 hrywny w wersji w ozdobnym opakowaniu – ok. 14,93 na dzień 20 lipca 2021 r.

Monety serii opisane na blogu
Plan emisji kolekcjonerskich Ukrainy w 2021 r.
Plan emisji kolekcjonerskich Ukrainy w 2022 r.

Awers: Nazwa rezerwatu w języku ukraińskim i angielskim – ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ РАДІАЦІЙНО-ЕКОЛОГІЧНИЙ БІОСФЕРНИЙЗАПОВІДНИК, CHORNOBYL RADIATION AND ECOLOGICAL BIOSPHERE RESERVE – rozdzielona znakiem mennicy na górze i rokiem emisji na dole; Mały herb Ukrainy; Nazwa państwa; Nominał i nazwa waluty; Symboliczne koło życia oznaczające odrodzenie natury. W środku koła międzynarodowy znak ostrzegający przed substancjami promieniotwórczymi, otoczony motywem roślinnym. Wokół sylwetki sześciu zwierząt, których odradzające się populacje żyją w trzydziestokilometrowej strefie wykluczenia – od lewej: bocian czarny, koń Przewalskiego, ryś, żubr, łoś, niedźwiedź brunatny.

Rewers: W tle krajobraz rezerwatu; Na górze klacz i źrebak; Nazwa zwierzęcia w języku ukraińskim i nazwa gatunkowa w języku łacińskim; Na pierwszym planie wizerunek konia Przewalskiego w kolorze, wykonany techniką tampondruku.

Monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym o wartości nominalnej.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: NBU