Egipt – nowe banknoty obiegowe

Aktualizacja: 6, 27 lipca 2022 r.

Plan emisji nowych banknotów polimerowych pojawił się już w 2018 r. Pierwszym nominałem, który miał trafić do obiegu w styczniu 2020 r., było 10 funtów egipskich. Termin ten jednak został przełożony na wrzesień 2020 r. wraz z zapowiedzią emisji drugiego nominału – 20 funtów egipskich. Również ten termin nie został dotrzymany. W styczniu 2021 r. pojawiła się kolejna zapowiedź o wprowadzeniu nominału 10 funtów egipskich w czerwcu 2021 r.

W sobotę 31 lipca 2021 r. prezydent Egiptu ogłosił, że nowe polimerowe banknoty o nominale 10 funtów egipskich zostaną wprowadzone do obiegu na początku listopada 2021 r. Banknoty o nominale 20 funtów egipskich mają trafić do obiegu w 2022 r.

funt egipski جنيه مصرى
Symbol, skrót waluty: LE, £, E£, ج.م
Kod ISO 4217: EGP
Podjednostka – 1/100: piastr
Podjednostka – 1/1000: millim

Nowe banknoty polimerowe zostaną wydrukowane na podłożu Guardian™ CCL Secure i/lub SAFEGUARD® De La Rue, przez nowo wybudowaną drukarnię Banku Centralnego Egiptu w Nowej Stolicy Administracyjnej (strona domowa projektu). Nowa drukarnia ma być największą w kraju, posiadać cztery linie produkcyjne i być w stanie drukować na każdym podłożu.

Banknoty papierowe pozostają w obiegu, do czasu ich wycofania z obiegu

Nominał: 10 funtów egipskich
Podłoże: polimerowe, SAFEGUARD®
Wymiary: 132 x 69 mm
Dominujący kolor: brązy, fiolety, pomarańcze
Druk: drukarnia Banku Centralnego Egiptu
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: listopad 2021 5 lipca 2022 r.
opis na stronie banku centralnego

Przód banknotu: Meczet Al Fattah Al Aleem w Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu. W przezroczystym okienku wizerunek meczetu Al-Fattah.

Tył banknotu: Słoneczny dysk ze skrzydłami i wężami z nazwą banku centralnego w języku angielskim; Bibliotek Aleksandryjska; Rzeźba królowej Hatszepsut; W tle piramida i egipskie elementy ozdobne.

Nominał: 20 funtów egipskich
Podłoże: polimerowe
Wymiary:
Dominujący kolor: szaro-zielony
Druk: drukarnia Banku Centralnego Egiptu
Nakład: –
Data wprowadzenia do obiegu: 2022

Przód banknotu: Meczet Muhammada Alego w Kairze.

Tył banknotu: Ramzes II w rydwanie wojennym z łukiem i strzałą; Płaskorzeźba z fasady świątyni w Edfu przestawiająca Kleopatrę; W tle piramida i inne egipskie elementy ozdobne; W przezroczystym oknie wizerunek meczetu Muhammada Alego.

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: egyptindependent.com, polymernotes.org, De La Rue