0 euro – Gustav Becker

25 września 2021 r. do sprzedaży trafi walor pamiątkowy 0 euro: Gustav Becker – twórca śląskiego przemysłu zegarowego

Druki pamiątkowe, kolekcjonerskie, bardzo często określa się – w sklepach internetowych, aukcjach, katalogach, artykułach, itp. – mianem banknot. Należy wyraźnie zaznaczyć, że określenie banknot jest zarezerwowane dla znaków pieniężnych waluty. Innym określeniem jakie jest zamiennie stosowane, to produkt numizmatyczny, walor kolekcjonerski. Druki pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi, nie posiadają żadnej siły nabywczej, a ich wartość jest tylko i wyłącznie kolekcjonerskaDodatkowe informacje.

Seria/nazwa: Gustav Becker – twórca śląskiego przemysłu zegarowego
Nominał: 0 euro souvenir
Numer katalogowy | Motyw: 32/2021 i 33/2021 | PLAV-2021-1
Wzór: D
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Mariusz Fransowski
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 5 000 sztuk, w tym: 4 000 sztuk w wersji zwykłej i 1 000 sztuk w wersji anniversary
Emitent: Miejski Dom Kultury w Świebodzicach
Partnerzy Emisji: Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła „TARGIRA”; Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. 
Data emisji: 25 września 2021 r.

Przewodnik po walorach pamiątkowych 0 euro souvenir
Przewodnik po wzorach walorów 0 euro souvenir
Przewodnik po seriach i numerach 0 euro souvenir

Gustav Becker (1819-1885) r. – niemiecki zegarmistrz i założyciel marki zegarów Gustav Becker. Urodził się 2 maja 1819 r. w Oleśnicy (niem. Oels) na Dolnym Śląsku. Gustav Becker uczył się zegarmistrzostwa na Śląsku i poszerzał swoją wiedzę u mistrzów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Po powrocie na Śląsk w 1845 r. i ślubie osiadł na początku 1847 r. w Świebodzicach (niem. Freiburg). 1 kwietnia 1847 roku Becker otworzył w mieście pierwszy sklep z zegarkami. Z początku zatrudniał niewielką liczbę pracowników, w tym kilku uczniów. Z powodu braku funduszy na zakup maszyn i materiałów produkował niewielką liczbę zegarów wahadłowych. W 1850 roku udało mu się przenieść swoją firmę do większych pomieszczeń. Przy wsparciu władz i pod warunkiem, że nauczy zegarmistrzostwa 80 chłopców z biednych rodzin, otrzymał potrzebne maszyny.

Przełom w karierze Gustava Beckera nastąpił, gdy jego zegarki zostały po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności na Śląskiej Wystawie Przemysłowej w 1852 roku we Wrocławiu (ówczesne Breslau) i zdobyły złoty medal (fr. Medaille d’Or). W ten sposób zyskał uwagę i zaufanie do jakości swoich zegarków. Kształt krzyża tego medalu został później wytłoczony na fabrycznych płytach i stał się znakiem rozpoznawczym obok kotwicy Gustava Beckera.

W 1854 r. pojawiły się główne zamówienia dla Poczty Królewskiej (Königliche Post) i Biura Telegraficznego Śląska. Książe von Ratibor udzielił mu hojnej pożyczki na budowę stolarni niezbędnej do produkcji skrzyń zegarowych. Stolarnia była umiejscowiona w pobliżu stacji, która rozwinęła się z czasem w rozległą fabrykę. Od 1860 roku proste zegary wahadłowe ustąpiły miejsca coraz bardziej misternie zaprojektowanym zegarom z bogatymi zdobieniami oraz wysokiej jakości mechanizmami. Produkcja gwałtownie wzrosła w kolejnych latach, a do 1875 roku produkcja przekroczyła granicę 300 000 wyprodukowanych zegarów. Becker zdobył nagrody na wystawach na całym świecie (m.in. w Londynie, Paryżu, Melbourne, Berlinie i Amsterdamie). Dzięki Gustavowi Beckerowi region rozwinął się w jedno z najważniejszych miejsc produkcji zegarów w Niemczech XIX wieku.

Zegary z fabryki Gustava Beckera charakteryzowały się szczególnie wysoką jakością w technologii i materiale. Ten wysoki standard jakości przekształcił się w problem, gdy konkurencyjna fabryka zegarków z Schwarzwaldu (1880) zaczęła dostarczać na rynek proste i tanie zegarki z mechanizmem sprężynowym produkowane w dużych ilościach według modelu amerykańskiego. Sprzedaż drogich zegarów wahadłowych gwałtownie spadła, zmuszając Beckera do zaoferowania tańszych zegarów sprężynowych.

1 kwietnia 1885 roku Becker zadedykował swój zegar z numerem 500 000 kanclerzowi Rzeszy Otto von Bismarckowi w dniu jego 70. urodzin. Ten zegar podłogowy z bogato zdobioną, monumentalną obudową w stylu historyzmu przetrwał do dziś i znajduje się w Muzeum Bismarcka w Schönhausen. W 1892 r. wyprodukowany został 1 000 000 egzemplarz, który znajduje się w kolekcji firmy Termet S.A. w Świebodzicach.

Gustav Becker zmarł 14 września 1885 roku w Berchtesgaden podczas podróży przez Bawarię. Został pochowany 17 września 1885 roku na cmentarzu komunalnym w Świebodzicach. Grób Gustava Beckera przetrwał do dziś.

Po śmierci Beckera, firma po licznych fuzjach przetrwała do zakończenia II wojny światowej. W 1945 r. śląska fabryka została przejęta przez Predom Termet (obecny Termet S. A.).

W mieście znajduje się również tablica pamiątkowa, odsłonięta 12 maja 2011 r. na kamienicy pod numerem 26 świebodzickiego Rynku.

Walor pamiątkowy został wydany w celu promocji Świebodzic i niewątpliwie wybitnej postaci w historii miasta.

Na przedniej stronie: Po lewej herb i nazwa miasta; Wzór jednego z produkowanych zegarów; Wizerunek Gustava Beckera z podpisem i latami życia; Jeden z logotypów używanych do sygnowania produktów

Tylna strona wspólna dla walorów 0 euro souvenir.

Zegar szafowy Beckera, milionowy egzemplarz z 1892 r., w posiadaniu firmy Termet w Świebodzicach
fot: www.termet.com.pl/historia/26
Tablica pamiątkowa
fot: https://www.labiryntarium.pl/7gmin/gminaswiebodzice/1244-swiebodzice-p
omniki.html

Walory pamiątkowe nie są prawnymi środkami płatniczymi

Dozwolone użycie informacji i materiałów pod warunkiem wskazania wpisu lub news.notafilia.pl

Źródło: Banknoty Pamiątkowe, MDK Świebodzice, Gmina Świebodzice, Wikipedia, Antique Clocks Guy, Labiryntarium